U šokantnoj tragediji koja je sinoć pogodila Washington D.C., putnički avion American Airlinesa s 60 putnika i četiri člana posade sudario se s vojnim helikopterom Black Hawk, pri čemu je život izgubilo 64 ljudi. Zrakoplovna nesreća se dogodila iznad rijeke Potomac u blizini Nacionalne zračne luke Reagan, a oba su zrakoplova pala u ledene vode rijeke. Američki predsjednik Donald Trump održao je hitnu press konferenciju, osvrnuvši se na tragediju, uz obećanje da će osigurati brzu istragu i otkriti uzroke ovog nesretnog događaja.
Zrakoplovna nesreća koja je potresla naciju
Sudar se dogodio nešto prije 21 sat, kada je putnički zrakoplov bio na završnom prilazu pisti. Helikopter Black Hawk, koji je prevozio tri pripadnika vojne službe, bio je na istom visinskom nivou, što je rezultiralo fatalnim sudarom. Prema izjavama svjedoka, trenutak udara bio je iznimno dramatičan, a eksplozija se vidjela s obale rijeke Potomac.
Tijekom noći su pokrenute velike akcije potrage i spašavanja, ali nažalost, nitko od putnika i članova posade nije preživio nesreću. Trump je u svom govoru izrazio sućut obiteljima stradalih i naglasio da će svi resursi biti usmjereni na utvrđivanje uzroka nesreće.
Trumpova reakcija i obećanje istrage
„Ovo je strašna tragedija, jedan od najtežih trenutaka u našoj novijoj povijesti. Kao nacija, ujedinjeni smo u boli i žalimo za svima koji su izgubili svoje voljene. Vlada SAD-a učinit će sve kako bi osigurala da se ovakve nesreće više nikada ne ponove“, rekao je Trump u obraćanju naciji.
Također je istaknuo kako su FAA (Federalna uprava za zrakoplovstvo), NTSB (Nacionalni odbor za sigurnost prometa) i američka vojska odmah pokrenuli sveobuhvatnu istragu. Trump je naglasio da će rezultati istrage biti transparentni i da neće dopustiti zataškavanje činjenica.
Je li do nesreće došlo zbog pogreške kontrolora leta?
Jedno od ključnih pitanja koje se postavlja je moguće loše upravljanje kontrolora leta. Trump je u govoru aludirao na dugogodišnje probleme s FAA-om, posebice u vezi sa standardima zapošljavanja kontrolora leta. Upozorio je da je Bidenova administracija snizila kriterije i da su na ključne pozicije dovođeni kadrovi koji nisu prošli najstrože psihološke i intelektualne provjere.
„Kad sam došao 2016. godine, postavili smo najviše standarde za kontrolore zračnog prometa. Oni moraju biti najinteligentniji, najprecizniji i najpouzdaniji ljudi. Bidenova administracija je, nažalost, te standarde srozala. FAA je promovirao zapošljavanje prema načelu različitosti i inkluzije, a ne prema izvrsnosti. To sada plaćamo gubitkom ljudskih života“, rekao je Trump.
Tijekom press konferencije, Trump je pokazao dokumente koji potvrđuju da je FAA promijenio kriterije za zapošljavanje, dajući prednost programima raznolikosti umjesto meritokracije. Naveo je i konkretne primjere kako su propisi sniženi, omogućujući osobama s određenim poteškoćama da budu zaposlene kao kontrolori leta, umjesto da se zapošljavaju isključivo najstručniji kandidati.
Oštra kritika Bidena i bivšeg ministra prometa Petea Buttigiega
Trump je u više navrata istaknuo kako je Bidenova administracija zanemarila sigurnost u zrakoplovstvu te da su političke odluke dovele do manjka kompetentnog osoblja. Posebno je kritizirao bivšeg ministra prometa Petea Buttigiega, istaknuvši kako je njegovo vođenje Ministarstva prometa bilo „katastrofa“.
„Buttigieg je uništio Ministarstvo prometa. Umjesto da postavi prave ljude na ključne pozicije, odlučio je provoditi politiku različitosti nauštrb sigurnosti. To je rezultiralo ovakvim nesrećama“, rekao je Trump.
Naveo je i kako je tek prije nekoliko dana potpisao izvršnu naredbu kojom vraća stroge standarde za zapošljavanje u kontroli leta, no da se katastrofa dogodila prije nego što su nove mjere mogle stupiti na snagu.
Istraga će pokazati je li greška bila ljudska ili tehnička
Dok FAA, NTSB i Ministarstvo obrane istražuju uzroke nesreće, stručnjaci su podijeljeni oko mogućeg uzroka sudara. Neki smatraju da se moglo raditi o tehničkoj pogrešci u sustavima nadzora letenja, dok drugi upozoravaju da je ključna ljudska greška.
„Avion American Airlinesa je bio na standardnom prilazu pisti, po istoj ruti kojom avioni dolaze već desetljećima. Helikopter se, iz nepoznatih razloga, našao na istoj visini. To se nije smjelo dogoditi. Postoje jasni protokoli za izbjegavanje ovakvih situacija“, rekao je Trump.
Prema preliminarnim informacijama, pilot helikoptera je možda koristio opremu za noćno gledanje, što je moglo dovesti do pogrešnih procjena udaljenosti i visine. O tome će ovisiti daljnji tijek istrage.
Poruka obiteljima žrtava i budući koraci
Trump je zaključio press konferenciju obraćanjem obiteljima žrtava, istaknuvši da će njegova administracija učiniti sve da se odgovorni privedu pravdi i da se poveća sigurnost u zrakoplovstvu.
„Obiteljima žrtava izražavam najdublju sućut. Znamo da ništa ne može nadomjestiti gubitak vaših voljenih, ali obećavam vam – ova nesreća neće biti uzaludna. Ovo će biti trenutak u kojem ćemo preokrenuti sigurnosne standarde i osigurati da se ovako nešto više nikada ne dogodi“, rekao je Trump.
Također je potvrdio da će SAD pomoći u repatrijaciji tijela stranih državljana koji su bili na letu, uključujući i nekoliko ruskih državljana.
Hoće li istraga donijeti potrebne promjene?
Ova tragedija postavlja važna pitanja o sigurnosti u američkom zrakoplovstvu, odgovornosti FAA-a i potencijalnim političkim propustima. Dok se istraga nastavlja, javnost očekuje konkretne odgovore i mjere koje će osigurati da se slične nesreće više ne ponove.
Trumpova reakcija jasno pokazuje da će se u nadolazećim tjednima i mjesecima provoditi ozbiljne reforme u kontroli letenja i zapošljavanju ključnog osoblja u zrakoplovstvu. Pitanje koje ostaje jest hoće li ove promjene biti dovoljne kako bi se spriječile buduće tragedije poput one iznad rijeke Potomac.
Pročitajte: Nova Trumpova era – analiza prvih poteza