Lokalni izbori u Zagrebu održani 18. svibnja 2025. godine ponovno su otvorili pitanje vjerodostojnosti i točnosti predizbornih anketa. Iako su vodeće agencije — IPSOS, Promocija Plus, ali i Crodemoscop — predviđale relativno tijesnu borbu za ulazak u drugi krug između Marije Selak Raspudić i Mislava Hermana, rezultati su pokazali dominaciju Tomislava Tomaševića (Možemo!, SDP), koji je u prvom krugu osvojio 47,59% glasova. Time je značajno nadmašio sva predviđanja, ali ipak nije prešao prag od 50% potrebnih za izravnu pobjedu, zbog čega ide u drugi krug protiv Marije Selak Raspudić.
Tomašević nadmašio očekivanja
U anketama objavljenima manje od tjedan dana prije izbora, Tomislavu Tomaševiću davala se podrška u rasponu od 38% (IPSOS), preko 41,2% (Crodemoscop), do najviše 43,8% (Promocija Plus). Analitičari su gotovo jednoglasno procjenjivali kako mu za pobjedu neće biti dovoljno da ostane u tim okvirima te da će, unatoč prednosti, morati ući u drugi krug. Iako se ta procjena pokazala točnom, sam rezultat prvog kruga iznenadio je mnoge — Tomašević je osvojio 47,59% glasova, što je čak četiri postotna boda više od najoptimističnije ankete.
Borba za drugo mjesto
Dok je IPSOS najavljivao napetu borbu između Marije Selak Raspudić (14,5%) i Mislava Hermana (12,9%) za ulazak u drugi krug, stvarni rezultati anketa pokazali su da je razlika među njima bila značajna: Selak Raspudić završila je s 15,67%, dok je Herman dobio 12,97%.
Slična predviđanja imao je i Crodemoscop, koji je Selak Raspudić davao 13,7%, a Hermanu 13,1% — praktički mrtvu utrku. Promocija Plus, iako je nešto točnije procijenila razinu podrške Mariji Selak Raspudić u odnosu na druge agencije, ipak nije u potpunosti prepoznala njezinu prednost u odnosu na HDZ-ova kandidata.
Razlike u sredini ljestvice: odstupanja anketa od stvarnosti
Promocija Plus najviše je pogriješila u predviđanju rezultata izvan vodećeg trojca. Njihova anketa prikazivala je gotovo izjednačene brojke za Kalinića (6,1%), Jonjića (5,1%), Bernardića (5,4%) i Lovrića (5,2%). Crodemoscop je pak sugerirao Bernardiću 6,3%, Lovriću 4,5%, Jonjiću 4,1% i Kaliniću 4%. Stvarni rezultati, međutim, jasno diferenciraju ove kandidate:
Koji su mogući razlozi?
1. Prevelika oslonjenost na „neodlučne”
Sve tri agencije, — IPSOS, Promocija Plus i Crodemoscop — procjenjivale su udio neodlučnih birača između 7% i 11%. S obzirom na to da je Tomislav Tomašević na izborima ostvario znatno bolji rezultat od svih anketnih procjena, moguće je da se dio tih neodlučnih birača ipak odlučio za njega u završnici kampanje, što je utjecalo na odstupanje između prognoza i stvarnih rezultata.
2. Metodološki problemi
Uzorci na kojima su ankete provedene bili su relativno mali: IPSOS je anketirao 600, Promocija Plus 800, a Crodemoscop oko 900 ispitanika. U kontekstu grada s gotovo 700.000 stanovnika i izlaznošću od preko 300.000 birača, teško je očekivati visoku razinu preciznosti s tako ograničenim uzorcima, osobito ako nisu dobro stratificirani.
3. Nedovoljna detekcija mobilizacije birača
Tomaševićev stožer uspio je aktivirati značajan broj simpatizera, kako iz vlastite baze, tako i iz redova SDP-ovih tradicionalnih birača. Ankete nisu uspjele predvidjeti tu razinu angažmana, posebice u završnim danima kampanje.
4. Percepcija izborne kompetitivnosti
Ankete koje su sugerirale da će doći do drugog kruga možda su, paradoksalno, motivirale dodatni val potpore Tomaševiću — dio birača mogao je odlučiti dati glas već u prvom krugu kako bi se „izbjegla nepotrebna runda“ izbora.
Izbori u Zagrebu još su jednom pokazali da birači znaju iznenaditi, a ankete — koliko god sofisticirane bile — mogu podbaciti. Tomašević je, unatoč projekcijama, ostvario gotovo pobjednički rezultat već u prvom krugu, dok su kandidati poput Jonjića i Bernardića imali znatno bolji rezultat od očekivanog. Ovi izbori poziv su na evaluaciju metodologija ispitivanja javnog mnijenja, ali i na veću analitičku odgovornost svih koji ih interpretiraju. Jer brojke — ako nisu utemeljene — ne pričaju cijelu priču.
BITKA ZA ZAGREB Selak Raspudić u drugom krugu, osvojila je 15,67 posto glasova – stijena.info