Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić iskoristio je pravo veta na izvanrednoj sjednici Fiskalnog vijeća BiH, održanoj danas u 14 sati, čime je zaustavio prijedlog da se dug entiteta Republika Srpska prema slovenskoj tvrtki “Viaduct” isplati iz proračuna Bosne i Hercegovine, potvrđeno je za Klix.ba.
Protiv je bio i ministar financija Federacije BiH Toni Kraljević.
Riječ je o više od 110 milijuna maraka koje je, na temelju međunarodne arbitraže u Washingtonu, RS dužna isplatiti ovoj kompaniji. Kamate na dug svakodnevno rastu za dodatnih 18.000 KM.
Sjednicu je sazvala predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto, na prijedlog ministra financija i trezora BiH Srđana Amidžića, koji mjesecima nije ponudio rješenje za isplatu duga. Pokušao je teret prebaciti na BHANSA-u, čija su sredstva blokirana zbog ovog duga.
Na sjednici Vijeća ministara BiH u petak predložen je model prema kojem bi se dug RS-a isplatio preraspodjelom sredstava Centralne banke BiH, praktički novcem Federacije BiH.
Nikšić je taj prijedlog odmah odlučno odbio, najavivši da će iskoristiti pravo veta i time onemogućiti njegovu realizaciju.
“Nećemo dopustiti da se novcem Federacije BiH pokrivaju dugovi entiteta koji otvoreno ruši državu. Vijeće ministara se očigledno zaigralo, ali tu direktivu mogu slobodno okačiti mačku o rep”, poručio je tada Nikšić.
Podsjetio je da je entitet RS još 2017. godine potpisao sporazum kojim se obvezao da će samostalno snositi sve troškove i novčane kazne u vezi s međunarodnim arbitražama.
Taj dokument potpisala je tadašnja premijerka RS-a, Željka Cvijanović. “Federacija nije dužna, niti će pristati otplaćivati dugove onih koji ruše ustavni poredak države”, naglasio je.
Nikšić je jasno poručio da rješenje mora pronaći entitet koji je i napravio dug.
U međuvremenu, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) suočava se s ozbiljnom financijskom krizom nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom.
“Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rudnih naknada, koji čine devedeset posto njezina proračuna, trenutačno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plaća za prethodni mjesec. Ova odluka donesena je uz konzultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika”, navedeno je iz BHANSA-e.