BRITANSKI MEDIJI Tretiranje Vučića kao nekakvog razmetnog sina koji će se u konačnici popraviti ne djeluje

Prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, nedavni parlamentarni izbori u zemlji bili su “najčišći i najpošteniji” u povijesti. No, Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OEBS) ima drugačije mišljenje, ističe britanski Guardian.

Međunarodna promatračka misija OEBS-a izjavila je u svom priopćenju kako se izbori 17. prosinca odvijaju u “nepravednim uvjetima” te da su obilježeni “pristranošću medija, pritiskom na zaposlenike javnog sektora i zloupotrebom javnih resursa”.

Strani mediji naglašavaju i činjenicu da su zabilježeni slučajevi zastrašivanja i “ozbiljnih nepravilnosti”, uključujući kupovinu glasova i manipulaciju izbornim materijalom. Postoje i tvrdnje da su bosanski Srbi masovno došli autobusima kako bi lažirali glasovanje u Beogradu.

Ignoriranje demokratskih normi i vladavine prava u Srbiji postupno se ubrzava otkako je SNS preuzeo vlast prije više od desetljeća – proces koji je predsjednik nadzirao od 2017. godine. Autokratski nacionalist čiji su politički instinkti oblikovani u eri Miloševića, Vučić također koristi svoju moć i utjecaj kako bi poticao nesuglasice na zapadnom Balkanu, gdje secesionističke kampanje etničkih Srba podržava Beograd“, napisao je britanski list.

Dodaju kako postoji ambicija da se Srbija privuče u orbitu EU-a – i udalji od ruskih utjecaja što je umirilo zapadnu kritiku u značajnoj mjeri, posebno nakon invazije na Ukrajinu.

“Ovaj umirujući pristup uskoro bi mogao naići na otpor. Dani prosvjeda uslijedili su nakon osporenih izbora, nadograđujući rastući anti-Vučićki pokret prosvjeda koji je započeo ovog ljeta. Prošlog vikenda desetci tisuća okupili su se na trgu u Beogradu koji se također koristio za protivljenje vladavini Slobodana Miloševića i pozvali su Europu, koja uglavnom šuti, da podrži njihovu stvar”, zaključuje Guardian.

Pokazujući gdje leže instinktivne simpatije vlade, premijerka Vučića Ana Brnabić zahvalila je Rusiji na pružanju navodnih dokaza da su prosvjedi inscenirani na Zapadu.

Naznake ponovnog regionalnog sukoba obećavaju da će se u Briselu i Washingtonu nametnuti čvršći stav.

U studenom je Vučić zlokobno predvidio da će 2024. godina donijeti “mnogo više sukoba i nemira” kako u Kosovu tako i u Republiki Srpskoj – entitetu Srba u Bosni i Hercegovini.

U potonjem, separatistički lider bosanskih Srba, Milorad Dodik, prijetio je da će raskinuti Daytonski sporazum iz 1995. godine u ime srpskog nacionalnog ujedinjenja.

Na Kosovu – čiju neovisnost Beograd i dalje odbija priznati – ozbiljna izbijanja sukoba na etnički srpskom sjeveru izazvala su strahove od budućeg pokušaja secesije.

Nade da će perspektiva članstva u EU natjerati vladu Srbije da se pridržava demokratskih normi kod kuće i da se suzdržava od podrivanja susjednih država pokazale su se neutemeljenima. No, strateški cilj izoliranja Rusije – također neostvaren – znači da Zapad i dalje dopušta Vučiću previše slobode u vođenju njegove autoritarne etnonacionalističke agende, zaključuju ispred britanskog lista.

Kao jedan od glavnih investitora u rastuću ekonomiju Srbije, EU uživa povoljan ugled među većim dijelom stanovništva i ima ekonomske i diplomatske poluge koje može upotrijebiti ako to odluči.

Do sada to nije učinila, kroz razumljiv strah – koji dijeli i administracija Joea Bidena – od ostavljanja Balkana još otvorenijim utjecaju Moskve i Pekinga. No, kako se još dublje ukopava u istočnom dvorištu EU-a, tretiranje Vučića kao nekakvog razmetnog sina koji će se u konačnici popraviti ne djeluje.

NAJNOVIJE