BRODOVI DUHOVA 360 stopa pod morem fotografiraju davno nestale brodove

Ronilac Jonas Dahm i njegov kolega Carl Douglas istražuju i fotografiraju olupine brodova, tzv. “brodove duhova” Baltičkog mora. Fotografija prikazuje bakalara kako pliva pored olupine SMS Undine, njemačkog ratnog broda iz Prvog svjetskog rata.

Druga značajna olupina, brod Liro, potonuo je 1931. godine, no razlog njegovog potonuća ostaje nepoznat. U knjizi “Ghost Ships of the Baltic Sea”, Dahmova fotografija i Douglasova pisanja otkrivaju priče o olupinama i njihovoj povijesti.

Raznoliki nalazi uključuju njemačke ratne brodove, neprepoznate olupine iz 17. ili 18. stoljeća, te mnoge druge zanimljive detalje.

Baltičko more je stoljećima bilo središte pomorskih aktivnosti, od trgovine do sukoba. To znači dugu povijest brodova potopljenih u njegovim vodama. U knjizi, Douglas navodi da je u dubinama Baltičkog mora potopljeno “deseci tisuća netaknutih, neometanih olupina iz svih razdoblja”.

Dahm za CNN Travel kaže da mnoge još uvijek nisu pronađene. Douglas smatra Baltičko more “najboljim mjestom za ronjenje na svijetu”. Dahm i Douglas upoznali su se 90-ih u Stockholmu. Dahm se bavi podvodnom fotografijom od tinejdžerskih dana, a Douglas je priznao da se dugo izbjegavao ocean, ali ga je zainteresiranost za ronjenje kasnije osvojila, unatoč tome što mu morska bolest i dalje stvara probleme na brodovima.

Svaka Dahmova fotografija obavijena je zelenkastom bojom oceana, ali istaknuti su i ključni detalji. Dahm fotografira uz pomoć Nikon D850 i Fujifilm GFX 100s srednje formatnih kamera, a radi s drugim roniocima kako bi maksimizirao vrijeme provedeno pod morem. Kako bi snimio širokokutne slike, ponekad surađuje s dva do tri ronioca, dok bliske snimke često radi sam. Douglas u knjizi opisuje kako koriste tamu u svoju korist, balansirajući prirodno svjetlo s površine s baterijskim svjetiljkama i pokrivajući što više mjesta olupine.

Pored svjetla, postoje i druge izazove povezane s fotografiranjem olupina – hladnoća i ponekad neprozirna vidljivost. Također, dubine znače da Dahm, Douglas i njihov tim ne mogu dugo ostati. Brodovi prikazani u knjizi potopljeni su do dubine od 110 metara (360 stopa) pod morem. “Na toj dubini nemate puno vremena za snimanje fotografija na način na koji želite,” kaže Dahm.

Za više informacija i detalja, pročitajte članak na CNN.

NAJNOVIJE