Školske sestre franjevke iz Bijelog Polja kod Mostara već dugi niz godina uzgajaju maslinik s oko 3.800 stabala. Zbog dobre kvalitete maslinovog ulja dobitnice su i brojnih priznanja, a sve što naprave to i prodaju.
Časna sestra Dajana na velikom posjedu u Potocima obilazi samostanski maslinik koji se prostire na vise od 13 hektara, a u koji je zajedno s ostalim sestrama franjevkama ulaže dosta truda, rada, vremena i ljubavi. Masline su zasadile 2012. godine te su već tada od zapuštenog i praznog napravile plodonosno zemljište.
“Dobile smo tu zemlju od biskupa Paškala davno, htjele smo toj zemlji dati smisao da ona ne bude prazna i opustošena, tako da su sestre u razgovoru sa Markom Ivankovićem, direktorom agromediteranskog zavoda savjetovale se, pitale što bi bilo najbolje da se tu posadi, on je savjetovao masline i tako je krenula ta priča koja dobiva širu sliku od same masline”, kazala je Dajana Dujmović, časna sestra za N1.
Masline koje uberu koriste za proizvodnju maslinovog ulja koje je poznato po svojoj kvaliteti. Svaka kap ulja koju proizvedu nosi dio truda i ljubavi kako časnih sestara tako i volontera jer svi zajedno sudjeluju u berbi.
“Imamo te dane berbe, gdje volonteri, obitelji i škole dolaze. Tako da je to priča koja nije samo naša, nego cijele BiH”, dodala je Dujmović.
Baš kao što je bila i sadnja Maslinika nade u kojem su sudjelovale sva tri naroda. Riječ je o jedinstvenom događaju sadnje 33 bijele masline, simbola čistoće, mira i vjere. Ove posebne masline, kako objašnjavaju časne sestre, nose duboko duhovno značenje.
“Maslina je za na sveto drvo, a kad imate nešto sveto i dragocjeno onda pristupate tome na jedan posebno pažljiv način. Maslina nas uči životu, u ovo vrijeme one su u cvatu i kad dođete u maslinik vidite da su one pune cvata, ali to nije garancija da će one biti pune ploda, tako postoji izreka u našem narodu za nekog tko vara – Varaš kao maslina u cvatu!”, istakla je Dominika Anić, časna sestra.
Osim maslina, ove vrijedne časne sestre uzgajaju organsko voće i povrće. Najviše se raduju procesu ubiranja plodova čime se, kako tvrde, razvija unutrašnja snaga, koja je temelj za izgradnju emocionalne stabilnosti.
“Mi smo tu darovanu zemlju htjeli oplemeniti maslinama jer ona nam je data u tu svrhu, da bi s njenih plodova mogli uzdržavati sirotište i dječije vrtiće što su tada sestre imale i što sada mi imamo, u tu svrhu smo oživjele svoju povijest i zato je maslina i svi drugi plodovi oko kojih se sestre trude u tu svrhu”, naglasila je Franka Bagarić, časna sestra.
Danas su u starom samostanu otvorile i prva kušaonicu maslinovog ulja, u sklopu koje se nalazi prodajni prostor i za ostale domaće proizvode koje proizvode one, ali i drugi proizvođači s područja Hercegovine. Cilj je malim poljoprivrednim proizvođačima omogućiti direktnu prodaju kupcima.
“Ovdje u prodajnom salonu već imate 15 proizvođača koji nisu iz samostana. To jeste punkt ceste maslinovih ulja, ali je prodajni kanal za lokalne i domaće proizvode”, poručio je Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar.
Ipak, najveća potražnja je upravo za njihovim maslinovim uljem. Tako s plasmanom nemaju problema, jer sve što proizvodu to odmah i prodaju, što i ne čudi jer su višestruko nagrađivane na domaćim i međunarodnim manifestacijama. Nadaju se, kažu i novim nagradama , jer spoj znanja, truda i molitve garantira i najbolji proizvod.