Crvena panda pronađena uz 86 drugih životinja u prtljazi u tajlandskoj zračnoj luci

Ugrožena crvena panda bila je jedna od 87 životinja pronađenih u prtljazi šest indijskih državljana koji su uhićeni zbog “pokušaja krijumčarenja živih životinja iz zemlje”, priopćio je tajlandski carinski odjel.

Osumnjičeni krijumčari – i životinje – bili su na putu za Mumbai u Indiji, dodaje odjel. Osim otkrića crvene pande u ponedjeljak, tajlandska carinska služba rekla je da je u koferima osumnjičenih krijumčara pronašla tamarin majmuna, ribarsku mačku i Sulawesi medvjeđi kuskus, piše CNN.

Među životinjama otkriveni su i gušteri, zmije, ptice, vjeverice i šišmiši, priopćila je Uprava carine.

Slike objavljene uz priopćenje tajlandske carinske službe prikazuju životinje pohranjene u pletenim košarama, plastičnim kacama i vrećama od tkanine unutar velikih kofera na kotačiće. Koferi su bili namijenjeni za utovar u zrakoplov, navodi se u priopćenju.

Prema tajlandskom carinskom odjelu, osobe osumnjičene za krijumčarenje životinja prekršile su nekoliko zakona, uključujući Konvenciju o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES), koja regulira međunarodnu trgovinu divljim vrstama biljaka i životinja.

Osumnjičenici su također optuženi za pokušaj izvoza živih životinja bez prijavljivanja i kršenje zakona o kontroli bolesti životinja, priopćio je carinski odjel.

Izvješće TRAFFIC-a, nevladine organizacije koja se bori protiv “ilegalne i neodržive trgovine divljim vrstama” iz 2018. godine, pokazalo je da je između 2009. i 2016. bilo 1346 zapljena divljih životinja i proizvoda od divljih životinja u sektoru zračnog prometa.

Ovaj oblik trgovine divljim životinjama dogodio se u zračnim lukama u 136 zemalja između 2009. i 2017., navodi se u izvješću, a Tajland je prijavio drugi najveći broj takvih incidenata u svijetu.

‘Rastuća moda’ egzotičnih kućnih ljubimaca Kanitha Krishnasamy, direktorica ureda TRAFFIC-a za jugoistočnu Aziju, rekla je u izjavi za CNN u četvrtak da je organizacija primijetila “vrlo aktivnu i upornu razinu trgovine živim životinjama između jugoistočne i južne Azije”.

Krishnasamy je rekao da to uključuje “niz slučajeva krijumčarenja živih divljih životinja zračnim putem” između Tajlanda i Indije posljednjih godina, s “uhićenjima u obje zemlje od početka 2022. godine”.

Krishnasamy je sugerirao da je porast pokušaja trgovine divljim životinjama u Indiju posljedica “rastuće mode” egzotičnih kućnih ljubimaca, uključujući klokane, kuskuse i crvene pande.

NAJNOVIJE