Dok se u susjednoj Hrvatskoj kreće u izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju kojima se uvodi godišnji dodatak poznat kao 13. mirovina, ali i nova, povoljnija formula usklađivanja mirovina – s dosadašnjih 70:30 na 85:15 u korist rasta cijena i plaća – o čemu će već danas (utorak) raspravljati saborski zastupnici, umirovljenici u Federaciji BiH već više od godinu dana vode upornu borbu za vlastitu mirovinsku reformu.
Kao i u Hrvatskoj, umirovljenici u FBiH, kako smo već pisali, traže novu formulu usklađivanja mirovina kojom bi se njihova primanja povećavala sukladno kretanjima cijena i plaća, a ne temeljem famoznog BDP-a. Jer, s trenutnim povećanjem, kako kažu, ne mogu si priuštiti ni kilogram mesa, piše Avaz.ba.
Vrijeme istječe
Podsjetimo, posljednje redovno usklađivanje mirovina prema važećem Zakonu o MIO iznosilo je 4,49 posto, odnosno tek dvadesetak maraka.
S obzirom na to da trenutačni ekonomski pokazatelji ne ostavljaju prostor ni za izvanredno usklađivanje, odnosno novo povećanje mirovina, umirovljenici ne odustaju od zahtjeva za izmjene i dopune Zakona o MIO.
“Ponovno ćemo zatražiti hitan sastanak s predstavnicima Vlade FBiH s prioritetnim zahtjevom za izmjenu zakonskih odredbi koje reguliraju usklađivanje mirovina. Pratimo što se događa kod naših susjeda, ali kod nas se, nažalost, ništa ne mijenja. Međutim, mi smo na skupštini Saveza dali rok do 30. lipnja za usuglašavanje konačnog teksta izmjena i dopuna Zakona. Ako se to ne dogodi, donijet ćemo odluku o datumu održavanja prosvjeda, koje smo dosad samo odgodili”, kazao je za Avaz Haso Halilović, zamjenik predsjednika Saveza udruga umirovljenika FBiH.
Naglasio je kako “vrijeme istječe”, ali i da se, ako postoji politička volja, do nove formule može doći vrlo brzo.
Umirovljenici ne odustaju
“Ako žele, to mogu riješiti u tri dana. Jednokratnu novčanu pomoć nitko neće odbiti, ali nama je prioritet izmjena Zakona, kako bi primjena članka 80. Zakona o MIO, koji se odnosi na izvanredno usklađivanje, stupila na snagu 1. srpnja, eventualno 1. rujna. Također, tražimo da se 70 milijuna KM, koliko je predviđeno za jednokratnu pomoć, usmjeri upravo u to izvanredno usklađivanje. To je naš stav”, poručio je Halilović.
Augustin Musić, član Skupštine Saveza umirovljenika FBiH, podsjetio je kako su tražili omjer usklađivanja 60:40 u korist povoljnijeg faktora, bilo da je riječ o rastu plaća ili cijena.
“Međutim, iz Vlade predlažu omjer 50:50, čime nismo zadovoljni. Nažalost, ne uzimaju u obzir veliko nezadovoljstvo naše populacije. Jednokratna novčana pomoć nije rješenje. Lijepo je kada novac stigne, osobito onima koji nemaju ništa – a takvih je mnogo – ali iznos od 100 KM ode na jednu „turu“ lijekova. Na Skupštini smo zauzeli jasan stav i dali rok Vladi FBiH. Sada je na njima – hoće li biti pomaka ili prosvjeda”; zaključio je Musić.
Najniža mirovina tek 599,28 KM
Sindikalna potrošačka košarica u BiH trenutno iznosi 3.170 KM, dok je najniža mirovina tek 599,28 KM (donedavno 573,53 KM). Zajamčena mirovina od travnja iznosi 715,21 KM (prije toga 684,48 KM). Prosječna mirovina za korisnike samostalne mirovine, kojih je za isplatu u travnju bilo 370.273, iznosi 759,36 KM, dok je u ožujku iznosila 726,44 KM.