Donald Trump se vratio u Bijelu kuću, a s njim i potpuno nova politička dinamika. Nakon svečane inauguracije, njegov kabinet je počeo s radom u rekordnom roku, postavljajući temelje za razdoblje intenzivnih promjena. Već u prvim tjednima, Trumpova administracija donijela je niz izvršnih odluka, od imenovanja ključnih ministara do promjena u vanjskoj i unutarnjoj politici. Ovaj članak donosi detaljan pregled najvažnijih događanja, imena koja oblikuju američku politiku i glavne ciljeve koje Trump planira ostvariti u svom novom mandatu.
Trumpova administracija: Novi kabinet i ključni igrači
Nakon osvajanja drugog mandata, Trump se fokusirao na brzo popunjavanje svog kabineta s pouzdanim političkim saveznicima i stručnjacima. Senat je već potvrdio pet ključnih imenovanja:
Marco Rubio – novi državni tajnik
Pete Hegseth – ministar obrane
John Ratcliffe – direktor CIA-e
Christine Noem – ministrica domovinske sigurnosti
Scott Besant – ministar financija
Ovaj sastav kabineta odražava Trumpovu strategiju jačanja konzervativne politike, ali i njegov fokus na nacionalnu sigurnost, ekonomsku stabilnost i borbu protiv ilegalne imigracije.
Trumpove prve izvršne odluke
U samo nekoliko tjedana nakon povratka u Bijelu kuću, predsjednik Trump je potpisao više od 300 izvršnih uredbi, usmjerenih na:
Poticaj gospodarstvu: Osiguravanje gotovo 1 bilijun dolara investicija u infrastrukturu, proizvodnju i energetiku.
Imigraciju: Pojačane deportacije ilegalnih imigranata s kriminalnim dosjeom.
Sigurnost: Povećanje financiranja za vojsku i obavještajne službe.
Vanjsku politiku: Redefiniranje odnosa s NATO-om i jačanje trgovinskih sporazuma s azijskim i europskim partnerima.
Geopolitička strategija: Novi smjer američke diplomacije
Trump je oduvijek bio poznat po nekonvencionalnom pristupu vanjskoj politici, a taj se trend nastavlja i u novom mandatu. Glavne promjene uključuju:
Oštriji stav prema Kini – uvođenje dodatnih carina i pritisak na kineske tvrtke zbog pitanja nacionalne sigurnosti.
Nova strategija prema Rusiji – balansiranje sankcija i diplomatskih odnosa kako bi se održala stabilnost, ali i američka dominacija u geopolitici.
Snažniji NATO – traženje većih izdvajanja od europskih saveznika te preusmjeravanje američke obrambene strategije prema Indo-Pacifiku.
Utjecaj na gospodarstvo: Porezne reforme i investicije
Jedan od ključnih fokusa Trumpove administracije jest nastavak ekonomske politike koja favorizira poduzetnike, proizvodnju i domaće investicije. Među glavnim potezima su:
Smanjenje poreza za srednju klasu i mala poduzeća.
Povećanje ulaganja u infrastrukturu, s naglaskom na modernizaciju prometnih i energetskih sustava.
Ojačavanje “Amerika na prvom mjestu” politike, kojom se nastoji smanjiti ovisnost o uvozu i povećati domaća proizvodnja.
Mediji i javnost: Kako Trump upravlja komunikacijom
Trumpova komunikacijska strategija ostaje nepromijenjena – aktivno korištenje društvenih mreža, direktna komunikacija s biračima i oštri napadi na medije koji kritiziraju njegovu politiku. Njegova administracija redovito održava tiskovne konferencije na kojima se iznose ključne informacije i odgovara na kontroverzne teme.
Povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću označava novo poglavlje u američkoj politici. Njegove odluke, imenovanja i reformski potezi oblikovat će budućnost SAD-a i svijeta. Snažan fokus na nacionalnu sigurnost, ekonomsku stabilnost i redefiniranje geopolitičkih odnosa jasno pokazuju da se “Trumpova Amerika” vraća s još većim utjecajem nego prije.