Donald Trump proglasio 2.4. Dan oslobođenja i uveo carine za sve zemlje: Počinje nova era američkog protekcionizma

Američki predsjednik Donald Trump objavio je 2. travnja 2025. godine kao "Liberation Day" – dan ponovnog rođenja američke industrije. U govoru punom patriotizma i odlučnosti, najavio je drastične carine za sve zemlje svijeta.

Dana 2. travnja 2025., američki predsjednik Donald Trump obratio se naciji s Bijele kuće i proglasio novi praznik: “Liberation Day” ili Dan oslobođenja. U govoru koji već sada izaziva burne reakcije širom svijeta, Trump je najavio drastične ekonomske mjere, uključujući uvođenje carina za sve zemlje koje trguju sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj potez označava prekretnicu u globalnoj trgovini i najavljuje povratak rigidnog protekcionizma u američkoj vanjskoj politici.

“Ovo je dan kada smo vratili sudbinu u naše ruke,” izjavio je Donald Trump. “Dan kada se Amerika ponovno rađa kao proizvodna velesila.”

Nova era američkog protekcionizma

U svom gotovo sat vremena dugom govoru, Donald Trump je detaljno objasnio razloge koji su doveli do uvođenja carina. “Naša zemlja desetljećima je bila pljačkana od strane stranih vlada, prijateljskih i neprijateljskih,” rekao je. Posebno je naglasio patnju američkih radnika – od čeličana do farmi – koji su gledali kako njihova radna mjesta nestaju zbog, kako kaže, “stranih grabežljivaca”.

Donald Trump je poručio da će nove carine vrijediti za sve zemlje, bez iznimke. “Dosta je bilo. Više nećemo dopuštati da naši radnici budu žrtve loših trgovinskih sporazuma.”

“Liberation Day” – simbolički početak

2. 4. 2025. bit će zapamćen, kako je rekao predsjednik, kao dan kada je Amerika “ponovno ustala”. Taj dan postaje službeni praznik u SAD-u pod nazivom “Liberation Day” – Dan oslobođenja, koji će se svake godine obilježavati kao podsjetnik na povratak ekonomske suverenosti.

Donald Trump je iskoristio priliku da se zahvali američkim radnicima, obrtnicima i proizvođačima koji, kako je rekao, čine kičmu Amerike. “Vi ste naši junaci. Vi ste razlog zašto se borimo.”

Globalni šok i zabrinutost

Uvođenje univerzalnih carina odmah je izazvalo reakcije na svjetskim burzama. Europske i azijske dionice zabilježile su pad, dok su američke industrijske kompanije poput General Electrica i Caterpillara naglo skočile. Međutim, ekonomski analitičari upozoravaju da bi ovaj potez mogao izazvati trgovinski rat neslućenih razmjera.

“Uvođenje carina za sve zemlje je presedan koji nije viđen još od Velike depresije,” izjavio je ekonomist John Halbrook za Bloomberg. “Ako druge zemlje uzvrate, svijet bi mogao ući u novu fazu protekcionističkih sukoba.”

Reakcije iz političkog spektra

Demokrati su kritizirali Trumpov potez, nazivajući ga “opasnim avanturizmom” i “ekonomskim samopovređivanjem”. Bernie Sanders je poručio da će srednja klasa platiti najveću cijenu ovog političkog poteza, dok je Alexandria Ocasio-Cortez izjavila da se radi o pokušaju skretanja pozornosti s unutarnjopolitičkih problema.

S druge strane, republikanci i konzervativni komentatori pozdravili su potez kao hrabar i dugoočekivan. “Donald Trump je učinio ono što nijedan predsjednik nije imao hrabrosti učiniti u posljednjih 50 godina,” napisao je Tucker Carlson na X-u.

Povijesni govor: povratak američke retorike iz 1980-ih

Stil govora podsjetio je mnoge na retoriku Ronalda Reagana iz 1980-ih, posebno u dijelovima gdje Donald Trump govori o povratku američkog sna i obnovi nacionalnog ponosa. “Više nećemo biti žrtve. Bit ćemo lideri. Bit ćemo pobjednici,” poručio je Donald Trump.

Govoreći o povijesti, Donald Trump je rekao: “Naši preci nisu gradili ovu naciju da bi je predali jeftinoj radnoj snazi i nepoštenoj konkurenciji. Oni su gradili Ameriku da traje.”

Američka industrija ponovno u fokusu

Trumpov govor bio je ispunjen pohvalama za američku industriju. Najavio je subvencije za domaće proizvođače, porezne olakšice za povratnike iz inozemstva i strogu inspekciju svih uvoznih proizvoda.

“Svaki čavao, svaki stroj, svaki automobil – bit će napravljen u Americi,” poručio je uz gromoglasan pljesak prisutnih.

Uloga Kine i Meksika u novim pravilima

Iako nije izravno imenovao Kinu i Meksiko, bilo je jasno da su upravo te dvije zemlje ključne mete nove carinske politike. Donald Trump je govorio o “manipulacijama valutama” i “krađi intelektualnog vlasništva”, što su optužbe koje je i ranije iznosio protiv Pekinga.

“Vrijeme je da Kina plati poštenu cijenu. Vrijeme je da Amerika ponovno vodi igru.”

Trumpov apel Amerikancima

Na kraju govora, Donald Trump je uputio emotivan apel građanima:

“Ovo nije samo ekonomski potez. Ovo je moralni čin. Vraćamo dostojanstvo američkom radniku. Vraćamo kontrolu narodu.”

Upozorio je da će biti otpora i izazova, ali da će vrijednosti, upornost i američki duh prevladati.

Povijesni trenutak ili opasna igra?

Nema sumnje da je Trumpov govor iz travnja 2025. jedan od najvažnijih trenutaka njegove predsjedničke karijere. Proglašenje “Liberation Day-a” i uvođenje univerzalnih carina predstavljaju zaokret ne samo za SAD, već i za cijeli svijet.

Dok jedni to vide kao prijeko potreban povratak ekonomske neovisnosti, drugi upozoravaju na opasnosti zatvaranja i mogućnost svjetske recesije.

Samo vrijeme će pokazati hoće li “Dan oslobođenja” ući u povijest kao trenutak ponosa – ili početak novog globalnog trgovinskog kaosa.

NAJNOVIJE