Donald Trump, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, odgovorio je odlučnim sankcijama protiv Kolumbije nakon što je predsjednik te zemlje, Gustavo Petro, odbio prihvatiti deportacijske letove iz SAD-a. Trump je u nedjelju objavio na društvenim mrežama kako je Petrovo odbijanje ugrozilo nacionalnu sigurnost i javnu sigurnost SAD-a, najavivši niz drastičnih mjera koje će snažno pogoditi kolumbijsku ekonomiju i politički vrh.
Trump je objasnio da je Petrova odluka spriječila povratak velikog broja “ilegalnih kriminalaca” u njihovu matičnu zemlju. Kao odgovor na ovaj čin, predsjednik Trump je uveo 25% carine na sve proizvode koji dolaze iz Kolumbije, uz napomenu da će te carine rasti na 50% nakon tjedan dana ako se situacija ne promijeni. Dodatno, naredio je zabranu putovanja i ukidanje viza za sve kolumbijske državne službenike, njihove saveznike i pristalice.
Odmazda Trumpove administracije
Trump je naglasio da ove mjere nisu konačne te da će njegova administracija nastaviti pritiskati Kolumbiju dok ne ispuni svoje međunarodne obveze. Također, američki predsjednik naredio je strože inspekcije svih kolumbijskih građana i tereta na granicama SAD-a.
“Nećemo dopustiti kolumbijskoj vladi da krši svoje zakonske obveze u vezi s prihvaćanjem i povratkom kriminalaca koje su sami poslali u Sjedinjene Države,” poručio je Trump u svojoj objavi.
Prema informacijama iz Bijele kuće, administracija radi na finalizaciji svih sankcija koje je Trump najavio. Državni tajnik Marco Rubio već je naredio otkazivanje svih zakazanih termina za izdavanje viza kolumbijskim građanima.
Kolumbijski predsjednik u obrani
Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro odgovorio je na američke poteze objavom na društvenim mrežama u kojoj je istaknuo da SAD ne može “tretirati kolumbijske migrante kao kriminalce.” Petro je izjavio da njegova zemlja neće dozvoliti ulazak američkih aviona s deportiranim migrantima sve dok se ne uspostavi protokol za “dostojanstveno postupanje” prema migrantima.
Unatoč početnoj osudi, Petro se kasnije povukao, ponudivši vlastiti predsjednički avion za povratak kolumbijskih migranata u domovinu. U izjavi je naveo da će zrakoplov biti korišten za “omogućavanje dostojanstvenog povratka sunarodnjaka.”
Migrantska politika Trumpove administracije
Trumpova administracija, predvođena Tomom Homanom, nastavila je provoditi agresivnu politiku deportacije. Homan je izjavio kako program trenutno cilja na ilegalne migrante koji su počinili nasilne zločine, ali je također upozorio da će svi ilegalni migranti uskoro biti “na stolu” za deportaciju.
Ova politika dio je šireg Trumpovog plana za osiguravanje granica i smanjenje ilegalne migracije. Uz deportacijske letove, administracija se fokusira na jačanje granične sigurnosti i promjenu zakonodavstva kako bi se ubrzali procesi deportacije.
Ekonomski utjecaj sankcija
Sankcije koje je Trumpova administracija uvela Kolumbiji mogle bi imati značajan ekonomski utjecaj. Kolumbija se oslanja na izvoz u SAD, a uvođenje carina od 25%, odnosno 50%, moglo bi drastično smanjiti konkurentnost kolumbijskih proizvoda na američkom tržištu.
Dodatno, zabrana putovanja i ukidanje viza mogla bi otežati suradnju između dviju zemalja, posebno u sektorima turizma, obrazovanja i međunarodne trgovine. Stručnjaci upozoravaju da bi ove mjere mogle dodatno destabilizirati kolumbijsku ekonomiju, koja se već suočava s brojnim izazovima.
Reakcije javnosti i stručnjaka
Trumpove mjere izazvale su podijeljene reakcije u SAD-u i Kolumbiji. Dok neki smatraju da su sankcije nužne kako bi se osiguralo poštivanje međunarodnih obveza, drugi upozoravaju na moguće posljedice po odnose između dviju zemalja.
Stručnjaci ističu da bi ove mjere mogle pogoršati situaciju s migrantima, jer bi Kolumbija mogla dodatno otežati povratak svojih građana. Istovremeno, povećane carine i inspekcije mogle bi dovesti do zastoja u trgovini i povećanja cijena određenih proizvoda u SAD-u.
Šira slika
Ovaj sukob između SAD-a i Kolumbije dolazi u trenutku kada Trumpova administracija provodi niz mjera usmjerenih na jačanje kontrole nad granicama i smanjenje ilegalne migracije. Ova politika izazvala je brojne polemike, ali Trump ostaje odlučan u svojim nastojanjima da zaštiti nacionalnu sigurnost i javnu sigurnost SAD-a.
Hoće li Kolumbija popustiti pod pritiskom Trumpovih sankcija ili će doći do daljnje eskalacije, ostaje za vidjeti. Ono što je sigurno jest da ovaj sukob naglašava kompleksnost migrantske krize i potrebu za dugoročnim rješenjima koja će zadovoljiti interese svih uključenih strana.