Današnja sjednica Gradske skupštine Zagreba započela je burno, s nizom događaja koji su privukli pažnju javnosti i medija. Sukobi među zastupnicima, optužbe za nepotizam i netransparentnost te intervencija zaštitara obilježili su ovaj dan, ukazujući na duboke političke podjele unutar gradske vlasti.
Početak sjednice: Optužbe za nepotizam i zapošljavanje
Sjednica je započela aktualnim satom, tijekom kojeg je Dejan Kljajić, zastupnik stranke BM365 – Idemo delat!, uputio oštre kritike gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću. Kljajić je optužio gradonačelnika za masovna otpuštanja i zapošljavanje članova i simpatizera stranke Možemo!.
“Vi ste se borili protiv kadroviranja, otpustili ste 900 radnika, a onda ste zaposlili članove i simpatizere stranke Možemo! Zar vas nije sram, gospodine Tomaševiću? Protiv toga ste se borili, gdje je ta transparentnost za koju ste se zalagali?” upitao je Kljajić.
Gradonačelnik Tomašević odgovorio je ističući da su zapošljavanja u prethodnoj vlasti bila netransparentna te da je nova uprava uvela javne natječaje. Naglasio je da od 16 pročelnika samo jedan pripada stranci Možemo!, što, prema njegovim riječima, pokazuje transparentnost i nepristranost u zapošljavanju.
Incident na govornici: Intervencija zaštitara
Nakon razmjene optužbi, Kljajić je ponovno pokušao preuzeti riječ bez odobrenja predsjednika Skupštine, Joška Klisovića. Klisović mu je uskratio pravo na daljnje izlaganje i zatražio od njega da se vrati na svoje mjesto. Kada je Kljajić odbio, predsjednik je pozvao zaštitare da interveniraju.
“Iznesite me van”, rekao je Kljajić, ali je potom dodao: “Nemojte me dirati.” Nakon što je odbio napustiti govornicu, zaštitari su ga fizički udaljili sa sjednice. Ovaj incident izazvao je desetominutnu stanku u radu Skupštine.
Udaljavanje zastupnika Goluže
Nedugo nakon prvog incidenta, došlo je do novog sukoba. Zastupnik Trpimir Goluža prišao je kolegi Mariju Županu dok je ovaj bio za govornicom i upitao ga: “Je li vas sram?” Pri tom je pokazao na sliku gdje žena baca smeće u običnoj vrećici a ne u plavoj vrećici ustanovivši da je to Rada Borić zastupnica vladajuće većine koja je i uvela te plave vrećice. Predsjednik Klisović izrekao je Goluži tri opomene zbog neprimjerenog ponašanja, nakon čega je i on udaljen sa sjednice.
Reakcije javnosti i političkih aktera
Ovi događaji izazvali su brojne reakcije među građanima i političkim analitičarima. Mnogi su izrazili zabrinutost zbog eskalacije sukoba unutar Gradske skupštine, što, prema njima, odražava dublje probleme u političkom sustavu grada.
“Ovakvi incidenti narušavaju povjerenje građana u institucije i ukazuju na potrebu za većom političkom kulturom i dijalogom,” izjavio je politički analitičar Ivan Horvat.
S druge strane, neki građani smatraju da su ovakvi sukobi rezultat dugogodišnjih nepravdi i netransparentnosti u radu gradske uprave. “Ljudi su frustrirani i osjećaju da se njihovi problemi ne rješavaju. Ovo je samo odraz tog nezadovoljstva,” komentirala je stanovnica Zagreba, Ana Petrović.
Posljedice i daljnji koraci
Današnji događaji u Gradskoj skupštini Zagreba otvaraju pitanja o funkcioniranju gradske vlasti i međusobnim odnosima unutar nje. Potrebno je uspostaviti jasna pravila ponašanja i komunikacije kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti.
Predsjednik Skupštine, Joško Klisović, najavio je da će se razmotriti uvođenje strožih mjera za održavanje reda tijekom sjednica. Također, očekuje se da će se političke stranke unutar Skupštine sastati kako bi razgovarale o načinima poboljšanja međusobne suradnje i komunikacije.
“Moramo raditi na jačanju demokratskih procesa i osigurati da se glas svakog zastupnika čuje, ali u skladu s pravilima i uz međusobno poštovanje,” zaključio je Klisović.