Zvuči kao da je riječ o vijesti iz rubrike “vjerovali ili ne”: Dvojica bh. policijskih službenika su u periodu od 2016. do 2023. godine uspjela “nagomilati” mito u iznosu od 1.120.179 KM. Navedeni novac, kojeg su “marljivo” prikupljali na osnovu mita za zapošljavanje su, da stvar bude apsurdnija, uredno uplaćivali na svoje račune!
Ovo se jedan od navoda u najnovijem izvještaju Ekspertskog odbora za procjenu mjera protiv pranja novca i financiranja terorizma Vijeća Europe (MONEYVAL) o pranju novca i antiterorističkih financijskih mjera za Bosnu i Hercegovinu. I trenutno je predmet istrage, piše Fokus.ba.
Dvije domaće banke dostavile izvještaje
Kako su naveli, tijekom 2023. godine dvije domaće banke su dostavile izvještaje o sumnjivim transakcijama vezane za račune navedena dva policijska službenika, za koje je utvrđeno da su deponirali gotovinu od 1.120.179 KM.
Financijska obavještajna jedinica je, ističe se, prikupila financijske obavještajne podatke od domaćih banaka o novčanim tokovima navedenih osoba. Dodaju da je Državna agencije za istrage i zaštitu (SIPA) dostavila izvještaj tužiteljstvu o ovom kriminalu, te da je istraga u tijeku.
Inače, u navedenom izvještaju MONEYVAL-a ističe se da BiH nije ostvarila napredak u oblasti sprječavanja novca i financiranja terorističkih aktivnosti iako je u ovom periodu prošle godine usvojen istoimeni zakon na državnom nivou koji je jedan od uvjeta za dalji proces EU integracija.
Sprječavanje pranja novca
Posebno je naglašeno da se BiH suočava s poteškoćama u razumijevanju rizika financiranja terorizma, posebno u vezi s neprofitnim organizacijama i digitalnom imovinom. Također, ističe se u izvještaju, nedostaje odgovarajuća koordinacija u sprovođenju politika za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.
Istaknuta je potreba jačanja sistema oduzimanja imovine stečene kriminalom i eliminaciju zakonske praznine u implementaciji ciljanih financijskih sankcija. Iako su vlasti poduzele određene korake, izvještaj upozorava da još uvijek ne postoji efikasan sistem upravljanja zaplijenjenom imovinom na državnom nivou.