Samo dan prije donošenja presude po tužbi Enimarka Ponjevića protiv Hipodroma, počelo je rušenje štala u kojima bi se, u slučaju presude u njegovu korist, trebali vratiti njegovi konji. Ovaj iznenadni potez otvara brojna pitanja: je li riječ o slučajnosti ili planiranom potezu s ciljem onemogućavanja izvršenja sudske odluke?
Optužbe i reakcije
Enimark Ponjević, predsjednik Zagrebačkog galopskog saveza, tvrdi da se radi o namjernom uništavanju dokaza. “Na sudu je utvrđeno da nisu smjeli provaljivati u ove štale, a sada ih ruše kako bi prikrili dokaze. To je suluda akcija.”
Ponjević tvrdi da su štale u kojima su nekada boravili njegovi konji nedavno obnovljene i potpuno funkcionalne. “Radi se o najčvršćem objektu na Hipodromu, s betonskom konstrukcijom i novim krovom, obnovljenim prije svega nekoliko godina. Zašto se ruše upravo sada, a ne nakon presude?” pita se.
Provala i svjedoci
Ponjević tvrdi da je u štale provaljeno, a za to postoje izjave direktora i svjedoka koji su tijekom suđenja izravno optužili Kostu Kostanjevića i Igora Lisičaka kao osobe koje su nasilno ulazile i lomile brave. “Sada ruše štalu, misleći da ako nema objekta, nema ni dokaza o provali, ali postoje svjedoci, postoje snimke, sve pratimo i sve imamo. To je prestrašno što se usuđuju raditi.” Osim toga, Ponjević navodi kako postoje i snimke krađe konja, što će biti ključni dokaz u daljnjem pravnom procesu.
Sukob interesa i optužbe na račun gradske vlasti
Prema tvrdnjama Ponjevića, Hipodrom nije u financijskom stanju u kojem bi si mogao priuštiti rušenje funkcionalnih objekata bez jasno definiranog razloga. Navodi da je njegov savez ponudio 40 milijuna eura za obnovu Hipodroma, no da je ta ponuda odbijena. “Imamo zapisnik na kojem stoji da su nam rekli kako nemaju novaca, ali kada smo ponudili sredstva, reakcija je bila potpuno iracionalna. Odbijanje ulaganja otvara sumnju u nečije osobne interese.”
Dodatno, Enimark Ponjević optužuje gradonačelnika Tomislava Tomaševića i njegove suradnike za niz nezakonitih radnji povezanih s Hipodromom, uključujući i navodnu krađu preko 40 konja u svibnju 2024. godine. “Podnesena je kaznena prijava i sve se može provjeriti. Ovo je sistemsko uništavanje galopskog sporta u Zagrebu.”
Reakcija javnosti i institucija
Dok se rušenje odvija, svjedoci su zabilježili videozapise i fotografije koji prikazuju bager kako ruši objekte. Identiteti osoba uključenih u rušenje, prema Ponjeviću, također su poznati i ranije su bili povezani s navodnim nezakonitim radnjama na Hipodromu.
Još uvijek nije poznato hoće li policija i građevinska inspekcija reagirati na ovaj događaj. “Nažalost, sumnjam da će biti ikakve reakcije, kao ni onda kada sam prijavio krađu konja. Na vlasti vlada zakon moćnijih, a institucije to podržavaju,” komentira jedan od svjedoka događaja.
Budućnost Hipodroma
Ostaje nejasno što će biti s Hipodromom nakon ovog događaja. Prema Ponjeviću, sportski segment Hipodroma gotovo da više i ne postoji.
Konji na Hipodromu su, kako navodi Ponjević, vlasništvo Zagrebačkih klubova: Incitatus Galopskog kluba Zagreb, Galopskog kluba Hipodrom i Zagrebačkog galopskog saveza. “Oni sada žele izbrisati dokaze, ali neće moći. Sve imamo, sve pratimo.”
S obzirom na sudsku presudu koja će biti objavljena sutra, javnost će uskoro saznati hoće li ova priča dobiti pravni epilog ili će, kako Ponjević upozorava, ostati tek još jedan primjer zakona jačega.
Presuda i optužbe protiv Ponjevića
Sutra, 28. ožujka 2025., očekuje se izricanje presude u slučaju Enimarka Ponjevića, bivšeg tjelohranitelja Franje Tuđmana i Bože Petrova, koji je optužen za ometanje reda na zagrebačkom Hipodromu. Ponjević, predsjednik Zagrebačkog galopskog saveza i direktor zaštitarske tvrtke General Security, suočava se s optužbama za nezakonito korištenje boksova za konje bez valjanih ugovora i neplaćanje najma.
Sukobi na Hipodromu eskalirali su u studenom 2023. godine, kada su policija i hitna pomoć intervenirale zbog napetosti između korisnika objekta i gradske uprave. Grad Zagreb tada je donio Pravilnik o redu, ponašanju, korištenju, pravima i obvezama na sportskom objektu Hipodrom “Zagreb”, s ciljem uvođenja reda i osiguravanja pravne osnove za korištenje infrastrukture Hipodroma.
Ponjević je, međutim, odbio potpisati nove ugovore, tvrdeći da su dodatni ugovori mimo ugovornih obaveza ustanove prema sportskim savezima iz programa javnih potreba. Također je izrazio zabrinutost za dobrobit konja, navodeći da su neki od njih zahtijevali posebnu skrb koju im djelatnici Hipodroma nisu mogli pružiti.