Prvi samit Europske unije i Ujedinjenog Kraljevstva nakon Brexita, održan 19. svibnja u Londonu, označio je simbolički i strateški zaokret u odnosima dviju strana. Po prvi puta nakon višegodišnjih političkih trzavica, čelnici Londona i Bruxellesa susreli su se s ciljem obnavljanja suradnje na temelju uzajamnog poštovanja i zajedničkih interesa.
Politički zaokret pod Starmerovim vodstvom
Novi britanski premijer Keir Starmer otvorio je samit s jasnom porukom: „Ujedinjeno Kraljevstvo ne okreće leđa Europi, već otvara vrata suradnji na novim temeljima.“ Njegova centristička politika signalizira povratak pragmatičnosti u vanjsku politiku Ujedinjenog Kraljevstva, za razliku od često konfrontacijskog tona prethodnih vlada. Europska unija je, pak, pokazala spremnost da izađe iz post-Brexit obrambene pozicije i traži konkretne oblike partnerstva.
Obrambeno partnerstvo i pristup fondu SAFE
Jedna od ključnih točaka samita bilo je sklapanje novog Partnerstva za sigurnost i obranu, čime se otvara prostor za sudjelovanje britanskih subjekata u europskim obrambenim projektima. Ujedinjeno Kraljevstvo će tako ponovno imati pristup fondu SAFE (European Defence Industrial Strategy), čime se osnažuje obrambena industrija i jača koordinacija u podršci Ukrajini.
Premijer Starmer i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen složili su se da sigurnosne prijetnje, poput ruske agresije, zahtijevaju jedinstven odgovor. Samit je istaknuo i važnost jačanja kibernetičke sigurnosti, kao i zajedničke obrane ključne infrastrukture, posebice u kontekstu rastućih hibridnih prijetnji.
Energetska suradnja i borba protiv klimatskih promjena
London i Bruxelles dogovorili su povezivanje sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova (ETS), što predstavlja važan korak u borbi protiv klimatskih promjena. Cilj je stvoriti jedinstveno tržište ugljika koje će omogućiti bolje praćenje emisija i učinkovitije poticanje zelene tranzicije.
Također, najavljeni su pregovori o pristupu britanskog energetskog tržišta europskoj elektroenergetskoj mreži, što bi moglo dovesti do nižih cijena energije i veće energetske stabilnosti. Obje strane izrazile su namjeru ulaganja u obnovljive izvore i održivu infrastrukturu, uz veću koordinaciju u kriznim situacijama.
Povratak mobilnosti i Erasmusa
Jedan od emotivnijih trenutaka samita bio je razgovor o budućnosti obrazovne i znanstvene suradnje. Najavljeno je pokretanje pregovora o ponovnom uključivanju Ujedinjenog Kraljevstva u program Erasmus+, čime bi se tisućama mladih ponovno omogućile razmjene, studijska putovanja i zajednički istraživački projekti.
„Želimo da mladi ljudi i dalje imaju priliku učiti, živjeti i raditi diljem Europe“, poručila je von der Leyen. Britanski studenti izrazili su zadovoljstvo ovom najavom, a sveučilišta su pozdravila povratak međunarodne dimenzije obrazovanja.
Pravosudna suradnja i borba protiv kriminala
Značajni pomaci postignuti su i u području pravosuđa i unutarnjih poslova. Uspostavljena je jača operativna suradnja policijskih i sigurnosnih agencija, posebno u borbi protiv organiziranog kriminala, trgovine ljudima, terorizma i cyber prijetnji. Sporazum s Europolom ponovno je aktiviran, a dogovorena je i razmjena podataka u stvarnom vremenu te mogućnost stvaranja zajedničkih istražnih timova.
Analitičari ističu kako se ovom odlukom ponovno otvaraju vrata bržoj i učinkovitijoj prekograničnoj pravosudnoj suradnji, što je bilo jedno od najvećih gubitaka u post-Brexit razdoblju.
Ribarstvo: Konačno dugoročno rješenje
Nakon godina prijepora, postignut je sporazum o ribarstvu do 2038. godine. Dokument regulira kvote, pristup teritorijalnim vodama i ekološke standarde, čime se pruža stabilnost ribarskim zajednicama s obje strane La Manchea. Sporazum su pozdravili i sindikati i industrijske komore, jer osigurava predvidivost poslovanja i smanjuje rizik od budućih sukoba.
Mostovi se grade ponovno
Premijer Starmer zaključio je samit porukom da „niti jedna strana nije u potpunosti zadovoljna razlazom, ali obje mogu biti zadovoljne novim početkom“. Europski čelnici, uključujući predsjednika Europskog vijeća Antónia Costu, naglasili su da je ovo početak „zrelijeg i odgovornijeg partnerstva“.
Iako Ujedinjeno Kraljevstvo ne planira povratak u EU, sve više se čini da se obje strane kreću prema funkcionalnoj i sadržajnoj integraciji, gdje suradnja zamjenjuje ideološke podjele. Ovaj samit je dokaz da se, unatoč geopolitičkim izazovima i povijesnim ranama, mostovi između EU i UK mogu ponovno graditi – ovaj put čvršće i promišljenije.
Trump najavio izgradnju sofisticiranog obrambenog sustava “Zlatna kupola”