EU obustavio projekte u RS-u od 600 milijuna eura, a neće dati podršku ni za jedan novi

Politička kriza i potezi koje su vlasti u Republici Srpskoj poduzimale u kontinuitetu još od 2022. godine doveli su do uskraćivanja podrške važnim infrastrukturnim projektima u tom entitetu koji su trebali dobiti podršku Europske unije, a ni u novom krugu projekata Investicijskog okvira za zapadni Balkan nema ni jednog iz RS-a, piše Večernji list BiH.

Tome treba dodati i činjenicu da će, sasvim izgledno, i BiH u cjelini ostati bez potpore za projekte u okviru Instrumenta za reforme i rast. Razlog je činjenica da država nije usuglasila Reformsku agendu. Večernji list iz Izaslanstva Europske unije u Bosni i Hercegovini i Ureda posebnog predstavnika EU-a u BiH doznaje detalje obustave financiranja projekata u RS-u, kao i stanja u kojemu zbog unutarnjih neslaganja nećemo dobiti podršku za nove projekte u okviru Plana rasta za zapadni Balkan.

Europska unija, ističu iz Izaslanstva, vrlo pažljivo prati situaciju u Bosni i Hercegovini i ona se uzima u obzir prilikom donošenja bilo kakvih odluka o dodjeli financijskih sredstava.

Europska unija jasno je stavila do znanja da nedavni zakonski akti usvojeni u entitetu Republika Srpska podrivaju ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine, kao i funkcionalnost domaćih institucija te ugrožavaju temeljne slobode njezinih građana. Ovakve radnje u suprotnosti su s obvezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na svom europskom putu. Republika Srpska dužna je pridržavati se Ustava Bosne i Hercegovine i domaćih zakona te poštivati nadležnosti i odluke domaćih institucija, poručili su iz Izaslanstva Europske unije u BiH. Navode kako je početkom 2022. godine Europska komisija obustavila financiranje dvaju infrastrukturnih projekata vrijednosti više od 600 milijuna eura na području Republike Srpske (željeznička dionica Šamac – Doboj – Rječica i dionica autoceste Johovac – Vukosavlje) u odgovoru na poteze rukovodstva Republike Srpske. Kako je tada istaknuto, Komisija će potpisati odgovarajuće sporazume o financijskom doprinosu za ova dva ulaganja tek nakon okončanja političke krize, uz povratak cjelovitom funkcioniranju državnih institucija.

-U postojećim okolnostima Upravnom odboru Investicijskog okvira za zapadni Balkan neće biti predstavljen ni jedan novi projekt u korist Republike Srpske. Ovaj pristup je podržao veliki broj predstavnika država članica tijekom nedavnih sastanaka Upravnog odbora Investicijskog okvira za zapadni Balkan – potvrdili su iz Izaslanstva.

Plan rasta

Međutim, čini se kako štetu ne trpi samo Republika Srpska već i država u cjelini, no zbog drugog razloga. On se ogleda u činjenici da BiH nije dostavila usuglašenu Reformsku agendu nužnu za sredstva iz Plan rasta. Podsjećamo, dokument nije usuglašen zbog protivljenja kako RS-a oko nekih pitanja tako i dijela županija u kojima su na vlasti stranke s bošnjačkom većinom.

Budući da Bosna i Hercegovina još nije dostavila i usuglasila Reformsku agendu s Komisijom, također ne postoji mogućnost dostavljanja ni jednog novog projekta Upravnom odboru Investicijskog okvira za zapadni Balkan u okviru Instrumenta za reforme i rast. Podsjećamo, Instrument je financijski stup Plana rasta za zapadni Balkan. Obuhvatit će razdoblje do 2027. te se očekuje da će za šest partnera EU-a sa zapadnog Balkana osigurati do 2 milijarde eura u bespovratnim sredstvima i 4 milijarde eura u zajmovima u nadolazećim godinama. Europska unija je posvećena podršci ekonomskom razvoju i usklađivanju s EU standardima diljem Bosne i Hercegovine, kao i teritorijalnom integritetu, suverenitetu i domaćem ustavnom poretku. Pozvali su vlasti u Bosni i Hercegovini da deeskaliraju trenutačnu političku situaciju, preusmjere fokus na europski put i osiguraju da se ne propuste značajne prilike koje se nude kroz EU podršku, uključujući Plan rasta.