Finale se ne igra, finale se osvaja: Zlomislić zapalio navijače uoči okršaja s Dinamom na Opus Areni!

Finale se ne igra, finale se osvaja: rečenica koja je digla Rijeku na noge

Kapetan Rijeke i vratar Martin Zlomislić u emisiji “Pod stijenama Kantride” poslao je poruku koja je u trenu postala navijački slogan: Finale se ne igra, finale se osvaja. U srijedu na Opus Areni Rijeka ide na Dinamo u finalu Hrvatskoga nogometnog kupa, a atmosfera se već sada kuha. Jedna utakmica, 90 minuta i mogućnost da se sezona pretvori u povijesnu priču. Zlomislićev ton nije bio defanzivan – bio je zapovjednički.

Europa je bila “prelijepa”, ali ostao je žal za još većim skokom

Zlomislić se osvrnuo i na europsku sezonu, koju je Rijeka završila u osmini finala Konferencijske lige. Naglasio je da je to bilo veliko iskustvo i važan trenutak za cijelu momčad. Ipak, u njegovim riječima osjećao se i onaj sportski nemir: uvijek postoji pitanje “što bi bilo kad bi bilo”. Uoči vrhunca domaće sezone, poruka Finale se ne igra, finale se osvaja dobiva još veću težinu – kao dokaz da se lekcije iz Europe pretvaraju u gorivo.

Rijeka već ima Europu, ali sada lovi veći ulov

Rijeka je već osigurala izlazak u Europu sljedeće sezone, a ishod finala odlučit će hoće li to biti Europska liga ili ponovno Konferencijska liga. Zlomislić je jasno rekao da je klupski cilj ispunjen, ali da ambicije ne staju na tome. Spremnost za srijedu opisao je bez okolišanja: žele više. I upravo zato se u svlačionici ponavlja Finale se ne igra, finale se osvaja, jer trofej mijenja sve – i dojam sezone i mjesto u Europi.

Dinamo je prvak, ali finale je “drugi sport”

Govoreći o Dinamu, Zlomislić je podsjetio da su se susreli četiri puta ove sezone i da su utakmice bile tijesne, često na rubu. Priznao je da je Dinamo zasluženo uzeo prvenstvo, no naglasio je da finale nosi drugačiju dinamiku i drukčiju psihologiju. U takvim utakmicama ne pobjeđuje uvijek “jači na papiru”, nego hladniji i hrabriji. U tom kontekstu rečenica Finale se ne igra, finale se osvaja zvuči kao plan, a ne samo fraza.

Opasnost Dinama i riječka obrana: “Treba im malo prostora”

Zlomislić je upozorio da je Dinamo prema naprijed moćan i da im često treba tek sitnica da zabiju. No odmah je dodao i protutežu: riječka obrana već je više puta dokazala da se može nositi s takvom kvalitetom. Najavio je maksimalan fokus i spremnost, jer u finalu je jedna greška često presuda. Dok se na tribinama sprema navijački huk, u glavama igrača odzvanja ista rečenica: Finale se ne igra, finale se osvaja – i sve staje u tih nekoliko riječi.

Navijači kao “12. igrač” i poziv na povijesnu večer

Kapetan se dotaknuo i sezone koja je imala uspone i padove, ali je posebno zahvalio navijačima koji su, kako kaže, bili 12. igrač. Na kraju je uputio otvoreni poziv: da dođu u što većem broju i da zajedno podignu Rabuzinovo sunce na Opus Areni. Za trofej Hrvatskoga nogometnog kupa, čija je simbolika ukorijenjena u tradiciji, dovoljno je jedno savršeno izdanje. A ako se ostvari ono što Zlomislić ponavlja, Finale se ne igra, finale se osvaja, Rijeka bi mogla ispisati novu stranicu povijesti.

Više o natjecanju i trofeju može se pročitati na Wikipediji, ali u srijedu će se priča pisati na travnjaku – i u grlima navijača.

Više:

Promjena nogometne reprezentacije prema pravilima FIFA-e: tko smije promijeniti državu nastupa
Sustav tri gore, tri dolje ponovno u središtu rasprave nakon dramatičnog Wembleyja
Rochdale izborio povratak u viši rang nakon drame na Wembleyu

NAJNOVIJE