Gromovi ponovno dirnuli Petrinju: 36 novih beretki i poruka koja se pamti

Gromovi u Petrinji obilježili dan bojne

U vojarni “Pukovnik Predrag Matanović” u Petrinji održana je svečanost povodom Dana 2. mehanizirane bojne Gardijske mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske. Program je imao snažnu simboliku jer je povezan i s 35. obljetnicom ustrojavanja ratne 2. gardijske brigade, postrojbe koja zauzima posebno mjesto u hrvatskoj vojnoj povijesti.

Središnji trenutak bio je uručenje beretki za 36 novih pripadnika koji su nedavno završili integracijsku obuku. Gromovi su novim vojnicima tako i službeno otvorili vrata postrojbe čija se tradicija veže uz hrabrost, disciplinu i odgovornost prema domovini.

Beretke za 36 novih pripadnika

Beretke su uručili zapovjednik Gardijske mehanizirane brigade brigadir Mirko Stošić, bivši zapovjednik bojne brigadir Ivan Radić, zapovjednik bojne bojnik Mirko Muhek, ratni zapovjednik brigade brigadni general u mirovini Zvonko Peternel, predsjednik Udruge ratnih veterana Nenad Bužanić i pukovnik u mirovini Slavko Franc.

Brigadir Stošić poručio je da je svečanost prilika za prisjećanje na vrijeme prije 35 godina, kada je započeo put postrojbe koja će postati simbol hrvatske hrabrosti i pobjede. Naglasio je da Gromovi danas nastavljaju tradiciju svojih prethodnika profesionalnošću, disciplinom i spremnošću za izvršavanje zadaća.

Vrijednosti koje nose Gromovi

Zapovjednik bojne bojnik Mirko Muhek istaknuo je da ime postrojbe označava snagu, odlučnost i pobjedu. U poruci pripadnicima naglasio je vjernost domovini, odanost suborcima, poštovanje prema poginulima i nepokolebljivo domoljublje kao vrijednosti koje Gromovi trebaju čuvati u svakodnevnoj službi.

Uoči programa izaslanstva su položila vijence i upalila svijeće kod spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima u Petrinji. Time je odana počast onima koji su položili život u obrani Hrvatske, a spomen na Domovinski rat ostao je jedan od najvažnijih dijelova svečanosti.

U okviru obilježavanja istaknutim pripadnicima bojne uručene su poticajne mjere, dok je u kapelici svetog Ilije Proroka služena sveta misa za pokojne branitelje. Svečanosti su nazočili sadašnji i bivši pripadnici postrojbe, obitelji poginulih, umrlih i nestalih branitelja te predstavnici vojske, policije, vatrogasaca, udruga i lokalne samouprave.

Obljetnica se nastavlja programom za heroje

Obilježavanje 35. obljetnice ustrojavanja 2. gardijske brigade nastavlja se u petak, 15. svibnja 2026. Središnja svečanost pod nazivom “Poklonimo se herojima” održava se u organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade, uz pokroviteljstvo Vlade Republike Hrvatske. Organizatori najavljuju dostojanstven program za građane, veterane i obitelji, s naglaskom na zahvalnost i čuvanje sjećanja na ratni put brigade.

Više:

Tsaroulla vodi Notts County prema snu nakon životne lekcije
Kako su sporne VAR odluke obilježile dvije borbe za naslov
zagrebačka policija razotkrila noćnog provalnika: S baterijskom svjetiljkom vrebao kuće i aute!

NAJNOVIJE