Glazbena škola Zlatka Grgoševića iz Sesveta već dugi niz godina vodi borbu za adekvatan prostor koji bi zadovoljio potrebe učenika i profesora. Njihova želja je preseljenje u bivšu upravnu zgradu tvornice Sljeme, poznatu kao “kockica”, koja bi nakon prenamjene pružila optimalne uvjete za glazbeno obrazovanje.
Povijest borbe za novi prostor
Ideja o preseljenju Glazbene škole Zlatka Grgoševića u prostor bivše upravne zgrade tvornice Sljeme nije nova. Još 2017. godine izrađen je idejni projekt koji je uključivao rekonstrukciju i prenamjenu zgrade “kockice” u sklopu kompleksa bivše tvornice Sljeme u osnovnu i srednju glazbenu školu Zlatka Grgoševića. Projektom je predviđena cjelokupna rekonstrukcija i prenamjena zgrade koja je svojedobno služila za konzerviranje hrane bivše mesne industrije “Sljeme”. Građevina bi se po izvršenoj prenamjeni i rekonstrukciji koristila kao prostor za održavanje nastave osnovne i srednje glazbene škole Zlatka Grgoševića. Navedenu školu pohađalo bi oko 600 učenika s nastavom organiziranom u jednoj smjeni. Glavna projektantica bila je Ivana Kosier, dipl. ing. arh., a naručitelj gradska četvrt Sesvete. Međutim, unatoč gotovom projektu, realizacija je izostala, a škola je nastavila djelovati u neadekvatnim prostorima.
Koncerti ispred zgrade kao oblik protesta
Kako bi skrenuli pozornost javnosti i nadležnih institucija na svoj problem, profesori i učenici Glazbene škole Zlatka Grgoševića odlučili su organizirati koncerte ispred zgrade koju žele pretvoriti u svoju školu. Dana 15. ožujka 2025. godine održali su jedanaesti po redu koncert ispred bivše upravne zgrade tvornice Sljeme. Ovi koncerti postali su simbol njihove upornosti i želje za boljim uvjetima rada i učenja.
Izjava profesorice
Ravnateljica Glazbene škole Zlatka Grgoševića Ljerka Pašalić istaknula je razloge održavanja koncerata ispred zgrade:
“Ovaj koncert po jedanaesti put održavamo zato što želimo da ova zgrada koju vidimo iza nas postane naša glazbena škola. To je zgrada koja je bila upravna zgrada nekadašnje mesne industrije Sljeme, ali je to upravna zgrada. Dakle, unutra nije bilo mesne industrije, nego su bili uredi. To su velike hale koje treba samo pregraditi u učionice za glazbenu školu Zlatka Grgoševića. Zgrada postoji i zapravo treba se samo urediti.”
Ravnateljica Pašalić je također naglasila kako su već 2017. godine imali gotov projekt koji je razrađen prema njihovim potrebama, a 2024. godine su ga dopunili s dodatnim potrebama koje su se pojavile nakon 2017. godine. Unatoč tome, još uvijek čekaju na odluku gradske vlasti da se projekt realizira.
Potreba za adekvatnim prostorom
Trenutni prostori u kojima djeluje Glazbena škola Zlatka Grgoševića nisu adekvatni za kvalitetno izvođenje nastave. Nedostatak prostora, neadekvatne učionice i loši uvjeti rada otežavaju proces učenja i podučavanja. Prenamjena bivše upravne zgrade tvornice Sljeme omogućila bi školi da dobije suvremeno opremljene učionice i prostorije prilagođene potrebama glazbenog obrazovanja.
Podrška lokalne zajednice
Lokalna zajednica prepoznaje važnost Glazbene škole Zlatka Grgoševića i pruža podršku njihovim nastojanjima za dobivanje adekvatnog prostora. Udruga “Zelene i plave Sesvete” aktivno sudjeluje u inicijativama škole te zajedno s njima organizira koncerte i druge aktivnosti kako bi skrenuli pozornost na problem. Mnogi roditelji učenika, kao i stanovnici Sesveta, smatraju da bi gradske vlasti trebale prepoznati značaj glazbenog obrazovanja te konačno donijeti odluku o realizaciji projekta.
Jedan od roditelja koji već godinama prati ovu borbu istaknuo je:
“Moje dijete pohađa ovu školu već pet godina i situacija s prostorom je nepromijenjena. Učionice su skučene, nema dovoljno prostora za vježbanje, a znamo da glazbeno obrazovanje zahtijeva posebne uvjete. Ova zgrada koja stoji neiskorištena bila bi savršena za školu, samo trebamo da gradske vlasti donesu odluku i krenu s radovima.”
Što kažu gradske vlasti?
Unatoč dugogodišnjim apelima i gotovom projektu iz 2017. godine, gradske vlasti još uvijek nisu donijele odluku o prenamjeni prostora. U odgovoru koji su prošle godine dobili od Grada Zagreba navedeno je da je projekt u “fazi razmatranja” te da se analiziraju financijske mogućnosti za njegovu realizaciju. Međutim, s obzirom na to da se radi o već gotovom projektu koji bi omogućio kvalitetnije obrazovanje za stotine učenika, mnogi smatraju da gradska uprava odugovlači bez pravog razloga.
Zašto je ovaj projekt važan?
Glazbena škola Zlatka Grgoševića jedna je od najvažnijih obrazovnih institucija u Sesvetama, a njezini učenici redovito sudjeluju na natjecanjima i ostvaruju zapažene rezultate. Omogućavanje boljih uvjeta za rad ne bi bilo samo benefit za učenike i profesore, već i za širu zajednicu koja bi dobila priliku sudjelovati u koncertima i kulturnim manifestacijama.
Prema dostupnim informacijama, prenamjena bivše upravne zgrade tvornice Sljeme ne bi zahtijevala značajna građevinska ulaganja jer se radi o čvrstoj i stabilnoj zgradi koja već ima sve potrebne instalacije. Glavni posao bio bi pregradnja postojećih prostora u učionice i dvorane za nastavu.
Hoće li borba donijeti rezultate?
Koncerti ispred zgrade, javni apeli i podrška zajednice dosad nisu donijeli konačnu odluku o preseljenju škole, ali su svakako podigli svijest o problemu. Učenici i profesori ne namjeravaju odustati i planiraju nastaviti s pritiskom na gradske vlasti sve dok ne dobiju konkretan odgovor i datum početka radova.
Jedna od profesorica zaključila je:
“Nadamo se da će gradske vlasti napokon prepoznati koliko nam je ova zgrada potrebna. Ako su već financirali projekt i analize, zašto sada odgađaju? Mi nećemo odustati, nastavit ćemo se boriti za našu školu.”
Glazbena škola Zlatka Grgoševića primjer je dugogodišnje borbe za kvalitetnije obrazovanje u Zagrebu. Iako postoji gotov projekt i podrška zajednice, gradske vlasti još uvijek nisu poduzele konkretne korake kako bi učenicima i profesorima omogućile adekvatne uvjete rada. Hoće li se stvari napokon pokrenuti u 2025. godini, ostaje za vidjeti. Jedno je sigurno – borba učenika, profesora i roditelja neće prestati dok ne ostvare svoj cilj.