Ilegalna trgovina duhanom i duhanskim proizvodima ostaje jedan od najvećih ekonomskih izazova za Bosnu i Hercegovinu.
Prema najnovijem istraživanju koje je proveo IPSOS u razdoblju od 22. studenoga 2024. do 12. siječnja 2025. godine, unatoč blagom padu potrošnje ilegalnih cigareta, tržištem i dalje dominira ilegalni rezani duhan.
Ova vrsta crnog tržišta godišnje donosi državi gubitke veće od 420 milijuna KM.
Iako ilegalne cigarete i dalje čine značajan dio tržišta, njihova je potrošnja u padu. To se pripisuje pojačanim naporima od strane agencija za provedbu zakona, kao što su SIPA, Uprava za neizravno oporezivanje (UIO) i Granična policija BiH.
Međutim, ilegalni rezani duhan ostaje glavni problem, s procijenjenih 2.062 tone ilegalnog proizvoda koje cirkuliraju na tržištu. Čak 94 % konzumenata ovog proizvoda priznaje da ga nabavlja iz ilegalnih izvora, poput pijaca, uličnih prodavača ili putem poznanika.
Ekonomskih posljedica ovog problema nije moguće zanemariti. Svake godine Bosna i Hercegovina gubi više od 420 milijuna KM zbog ilegalne trgovine duhanom, što bi moglo biti iskorišteno za sanaciju šteta od poplava, čiji je iznos procijenjen na 244 milijuna KM, ili za ulaganje u infrastrukturu, poput izgradnje novih kilometara autoputa ili modernizacije željezničke mreže. Gubici su, dakle, izuzetno visoki, a svaki dan bez učinkovitih mjera nadzora povećava ekonomsku štetu.
Sigurnosne prijetnje i rastući kriminal
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić upozorava da bi smanjenje aktivnosti agencija za provedbu zakona imalo katastrofalne posljedice. Ako SIPA, UIO i Granična policija smanje ili obustave svoje aktivnosti, to bi moglo dovesti do rapidnog širenja crnog tržišta.
Kriminalne grupe iskoristile bi ovaj vakuum u nadzoru kako bi povećale svoje aktivnosti, što bi dodatno destabiliziralo ekonomiju i sigurnost zemlje. Jačanje kriminalnih mreža, uz gubitak povjerenja građana u institucije, realne su prijetnje s kojima bi se Bosna i Hercegovina suočila ako se ne nastavi borba protiv ilegalne trgovine duhanom.
Jedan od glavnih razloga za uspjeh ilegalnog tržišta je velika razlika u cijeni između legalnih i ilegalnih duhanskih proizvoda. Ilegalni rezani duhan je znatno jeftiniji jer ne podliježe akcizama na duhan za pušenje, koje iznose 143,20 KM po kilogramu. Ova povoljnija cijena čini ilegalne proizvode privlačnijima potrošačima, koji često nisu svjesni dugoročnih ekonomskih i zdravstvenih posljedica takvih odluka.
Visoka dostupnost ilegalnih proizvoda
Ilegalni proizvodi i dalje su lako dostupni na tržištu, što dodatno otežava borbu protiv crnog tržišta. Pijace, ulični prodavači, a sve više i online prodaja, mjesta su na kojima se najčešće nabavljaju ilegalni duhanski proizvodi.
Ova visoka dostupnost čini kontrolu tržišta izuzetno izazovnom i zahtijeva dodatne resurse i strateške pristupe za suzbijanje ilegalne trgovine.