Mons. Puljić proslavio 30. obljetnicu kardinalske službe

U Pastoralno-socijalnom centru “Sveti Josip” u Kiseljaku je upriličena svečana akademija u povodu 30. obljetnice kardinalskog poslanja uzoritog kardinala Vinka Puljića.

Ovaj povijesni trenutak, obilježen prisjećanjem na dan kada je papa Ivan Pavao II. 30. listopada 1994. imenovao nadbiskupa Vrhbosanske nadbiskupije kardinalom, okupio je brojne uzvanike i osobe iz crkvenog, političkog, kulturnog i društvenog života BiH i šire, piše Večernji list.

Upravo taj dan prije 30 godina, ali i 26. studenoga iste godine, kada ga je Papa uvrstio u Zbor kardinala, označio je prekretnicu za Crkvu u BiH, ali i šire. Kardinal Vinko Puljić preuzeo je ulogu pastira u jednom od najtežih razdoblja za Vrhbosansku nadbiskupiju, suočavajući se s izazovima ratnih razaranja i poratne obnove.

Svojom vjerom, hrabrošću i nepokolebljivim zalaganjem ostavio je neizbrisiv trag, postavši simbol zajedništva i nade u vremenu podjela. Godine 1994., uoči svetkovine Svih svetih, tadašnji apostolski nuncij u BiH, nadbiskup Francesco Monterisi, stigao je u Sarajevo u pratnji don Martina Vidovića, svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije. Donio je vijest koja je kardinala Vinka Puljića zatekla i duboko dirnula. U pismu Svetog Oca, pape Ivana Pavla II., stajala je odluka o njegovu imenovanju u Kardinalski zbor.

Kardinal Puljić: Bio sam zbunjen, suze su mi potekle

Kardinal Puljić prisjetio se tog trenutka: Bio sam zbunjen tom Papinom odlukom. Međutim, Papi nisam ništa odbijao, pa nisam odbio ni to. Sutradan je nuncij Monterisi predvodio misu u katedrali Srca Isusova. Točno u podne pročitao je odluku Svetog Oca. Ozračje je ubrzo postalo ispunjeno radošću. Mladi na koru, koji su animirali liturgijsko pjevanje, shvatili su vijest već dok je nuncij govorio na talijanskom jeziku. Počeli su pljeskati, a ubrzo su im se pridružili i svi okupljeni u katedrali, prisjetio se kardinal Puljić. Dodao je kako ga je ta spontana reakcija dirnula do suza: U sebi sam zadrhtao i suze su mi same potekle jer mi je takva reakcija bila jasna potvrda da je Sveti Otac mojim imenovanjem jako obradovao ovaj napaćeni narod. Taj trenutak ostao je duboko uklesan u sjećanje svih prisutnih, simbolizirajući nadu i zajedništvo u izazovnim vremenima.

Stoga je i službeni dio akademije u Kiseljaku počeo upravo videoprilogom koji je prisutne podsjetio na taj povijesni trenutak kada je kardinal Puljić postao član Kardinalskog zbora. Tijekom cijele svečanosti naglašavana je njegova predanost vrhbosanskoj Crkvi, ali i širem društvu, te njegova trajna borba za dobrobit i dostojanstvo svakog čovjeka. Kardinal Puljić uputio je riječi zahvale, u prvom redu Bogu za ovaj dar i milost, a onda i svetom papi Ivanu Pavlu II., kao i Kardinalskom zboru, mjesnoj vrhbosanskoj Crkvi, Crkvi u Hrvata…

Osvrnuo se kardinal ovom prilikom i na stanje u BiH, kazavši kako mi jesmo različiti po narodnosti, kulturi i vjeri, ali to nije razlog da budemo jedni protiv drugih. Zato sam neumorno poticao na put ekumenizma i dijaloga oslanjajući se na onu evanđeosku “Što ne želiš da ti drugi učini, nemoj ni ti njemu činiti i obratno“, naglasio je kardinal Puljić. Dodao je kako, nažalost, proces povjerenja, praštanja i pomirenja nije naišao na odjek i podršku, kako u međunarodnoj politici tako i u domaćoj stvarnosti.

Čestitao papa Franjo, Plenković…

Čestitku je uputio i papa Franjo, koju je pročitao mons. Tomo Vukšić, nadbiskup vrhbosanski.

Papa je u poruci naglasio kako je u BiH to bilo vrijeme rata, a kardinal Puljić je kao glasnik i knez mira uspio zadržati mirno srce, uvijek spremno graditi mostove među onima koji su bili podijeljeni. Rukom ste dodirnuli stvarnost boli i patnje prouzročenih ratom. Hvala vam, Uzoriti, što ste bili uvijek blizu svojem stadu koje ste mogli bolje upoznati tijekom pastoralnih pohoda, tijekom kojih ste posvetili osobitu pozornost susretima sa svećenicima, napisao je Papa.

Prigodom ove obljetnice, dragi, uzoriti kardinale, primite moje iskrene čestitke. Zazivam na vas zagovor Gospe, kraljice Hrvata te vam udjeljujem svoj blagoslov, tražeći ujedno da molite za mene kako bismo mogli zajedno tražiti i naći Božju volju za njegov sveti narod. Bratski, Franjo, naglasio je Papa u svojoj poruci.

Mons. Tomo Vukšić, nadbiskup vrhbosanski, je uputio pozdrave i održao uvodnu riječ, naglašavajući značaj kardinalskog poslanja za Crkvu i društvo.

Mons. Vukšić podsjetio je kako se kardinal isticao u obrani dostojanstva i prava svake osobe i u postizanju i održavanju pravednog mira. Tražio si da se moraju poštivati prava svakog naroda i manjinskih skupina. Radi obrane tih vrednota promicao si dijalog u društvu i među religijama te, kao što Isus nalaže i očekuje, podržavao si karitativno djelovanje prema svim ljudima u potrebi, naglasio je Vukšić. Naveo je i kako je kardinal tražio da mora biti nastavljen put do pravednog mira, dodavši kako to treba isticati i dalje, osobito jer su opće dobro i pravda još dalek cilj, što je veliki broj ljudi kojima treba pomoć te što traju pojave da se, koristeći propuste loših zakona, ponižava dostojanstvo hrvatskoga naroda i manjina, nastavlja pravna nesigurnost u društvu i time izravno ugrožavaju pojedinačna i kolektivna prava.

Pozdrav i čestitke uputio je i papinski izaslanik u BiH nadbiskup Francis Assisi Chullikatt. Zatim je govorio i mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru, koji se pridružio toplim pozdravima, izražavajući čestitke i zahvalnost za sve što je kardinal Vinko Puljić učinio tijekom 30 godina svoje službe. Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Dragan Čović također je uputio prigodne pozdrave, ističući kardinalovu ulogu u jačanju dijaloga i zajedništva unutar društva.

Život je zbroj sjećanja na našem putovanju. Siguran sam da su ne smo u ovih 30 godina kardinalske službe vaša sjećanja jedna velika zbirka. U jednom dijelu smo ih možda i podijelili, kazao je Čović, izdvojivši nekoliko epizoda. Jedna je dolazak Svetog Oca Ivana Pavla II. 2003., kada su ga s biskupom Komaricom dočekali, a druga je iz 2015. godine prilikom dolaska Svetog Oca Franje u Sarajevo. Čović je naglasio kako ovdje vidi ono čemu su svjedočili prije nekoliko dana u Kotoru, a to je mnoštvo predvodnika Katoličke crkve, ali i mnoštvo žive Crkve.

– Možda nam treba više nego ikada da nadvlada ono duhovno u onom našem ljudskom jer su okolnosti u ovo vrijeme malo drugačije. Uvjeren sam da će ovo okupljanje i sve što radimo ići u tom smjeru – poručio je Čović, kazavši kako ga posebno veseli sklad vjerskog, dugovnog, društvenog, kulturnog, akademskog.

Videoporukom obratio se i hrvatski premijer Andrej Plenković uputivši čestitke kardinalu te uputivši na njegov doprinos Hrvatima u Bosni i Hercegovini, vjernicima katolicima.

Mons. Ivo Tomašević, dugogodišnji tajnik kardinala Puljića, govorio je o njegovu neumornom radu tijekom ratnih i poratnih godina. Istaknuo je kako je kardinal Puljić, unatoč pritiscima, ostao nepokolebljivi branitelj prava svakog čovjeka te glas razuma i vjere u teškim vremenima. Dr. mons. Mato Zovkić, profesor emeritus, podsjetio je na kardinalovu otvorenost prema drugima i drugačijima, što je značilo njegovu spremnost na dijalog i suradnju s pripadnicima različitih vjera i etničkih skupina u Bosni i Hercegovini.

Oslanjajući se na vlastito iskustvo kao kardinalov generalni vikar, dr. mons. Zovkić naglasio je da je kardinal Puljić, tijekom i nakon rata, u susretima s diplomatima i novinarima dosljedno zagovarao jednakopravnost svih naroda i građana u BiH. Posebnu pozornost posvećivao je manjinama koje su bile obespravljene u pojedinim dijelovima zemlje, često kritizirajući one koji bi trebali štititi prava svih građana, ali to nisu činili, rekao je dr. mons. Zovkić.

Kako je dodao, kao vrhunac svoje otvorenosti, kardinal Puljić organizirao je posjete pape Ivana Pavla II. Sarajevu 1997. i pape Franje 2015. godine. Ti su posjeti značajno doprinijeli promociji međureligijskog dijaloga i privukli međunarodnu pozornost na BiH, napominje dr. mons. Zovkić. Također je spomenuo simboliku kardinalova zalaganja za povjerenje, pomirenje i praštanje, što je, kako je naveo, novinar Darko Pavičić sažeo kao “tri P” – temelj kardinalova djelovanja za dobrobit svih građana, neovisno o njihovoj vjeri ili narodnosti. Akademik Mladen Bevanda, predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, osvrnuo se na 30 godina kardinalskog poslanja kroz prizmu vjere, mudrosti i nepokolebljive predanosti službenicima Crkve i naroda.

Služba obilježena izazovima

Kazao je kako je njegova služba obilježena izazovnim vremenom rata, simboliziranog razaranjem, tugom i nepravdom, no kardinal nije pokleknuo pred tim poteškoćama.

Kroz ratno razdoblje kardinal Puljić iskazivao je suosjećanje, osudu bezakonja i nepravde te neumorno hrabrio ljude, podižući klonule duhom. Vođen vjerom i nadom, nadahnjivao je druge, potvrđujući riječi sv. Bonaventure kako muka može donijeti više koristi nego užici. Njegova hrabrost bila je očigledna kroz opasne pohode župama, prolazak kroz tunel i vožnje preko Igmana, sve kako bi bio uz svoj narod, rekao je akademik Bevanda.

Dodao je kako je posebno prepoznata njegova odlučnost u borbi za povratak Hrvata na prostore iz kojih su protjerani. Hrabrim istupima i argumentima u susretima s međunarodnom zajednicom upozoravao je na opstrukcije povratka, neumorno se zauzimajući za stvaranje osnovnih uvjeta za povratnike. Osim hrabrosti, kardinal Puljić bio je oličenje optimizma, vjere u oporavak i bolje sutra za svoju zajednicu. Njegov primjer hrabrosti i predanosti ostavio je dubok trag, dostojan zasebne studije, istaknuo je akademik Bevanda.

Program svečanosti dodatno su uljepšali glazbeni nastupi. Zbor bogoslova Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa izveo je dojmljive skladbe “Stopama vjere” te “Gospe ribara, težaka”, pod ravnanjem don Ivana Rake. Zbor, sastavljen od devet bogoslova, poznat je po svojim nadahnutim izvedbama koje slave Gospodina pjesmom.

Poseban trenutak večeri bila je izvedba “Ave Marije” sopranistice Laure Kozlinger, uz pratnju maestra Darija Vučića, koji su kasnije izveli i glazbenu točku “Agnus Dei”. Njihova interpretacija ovih klasičnih skladbi oduševila je sve prisutne, unoseći poseban duh svečanosti i zahvalnosti u ovu večer.

Kardinal Vinko Puljić služio je kao nadbiskup i metropolit vrhbosanski od 1991. do 2022., a 29. siječnja 2022. papa Franjo prihvatio je njegovo odreknuće upravljanja nadbiskupijom te ga je na čelu Vrhbosanske nadbiskupije naslijedio Tomo Vukšić.

Nasljeđe kardinala Puljića

Posljednjih mjeseci kardinal Vinko Puljić, kao korisnik Doma za stare i nemoćne “Dr. Ivan Evanđelist Šarić” pri Pastoralno-socijalnom centru Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije, umirovljeničke dane provodi u kiseljačkom naselju Lug, gdje i obilježava ovaj značajan jubilej za hrvatski narod.

Kardinalsku službu Vinka Puljića obilježilo je krvavo ratno i teško poratno vrijeme u kojemu su Hrvati katolici u mnogim župama Vrhbosanske nadbiskupije doživjeli progon. U najtežim je ratnim vremenima odbio napustiti sjedište Vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu, osim u iznimnim slučajevima kada bi pohodio vjernike. Ostat će upamćen kao simbol vjere, hrabrosti i ustrajnosti. Tijekom službe dobio je brojne nagrade i priznanja, uključujući dva počasna doktorata, odlikovanje Veleredom kralja Dmitra Zvonimira te počasnu titulu akademika Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH.

Njegovo neumorno zalaganje za dobrobit svakog čovjeka, kao i nepokolebljivo vodstvo u najtežim trenucima za Crkvu i društvo ostavili su dubok i trajan trag. Njegova uloga pastira, koji je neumorno radio na očuvanju zajedništva i promicanju mira, učinila ga je jednim od najvažnijih moralnih autoriteta u regiji. Svojim neumornim radom i duhovnom mudrošću nadahnuo je brojne generacije vjernika i građana te ostavio nasljeđe koje će se još dugo pamtiti. Službenim dijelom akademije zaključen je program ispunjen glazbom, riječima i prisjećanjima na tri desetljeća kardinalske službe.

Organizatori, na čelu s Caritasom Vrhbosanske nadbiskupije, izrazili su zahvalnost svima koji su sudjelovali na ovoj svečanosti, naglasivši kako je ova obljetnica mnogo više od proslave – ona je svjedočanstvo vjere i zajedništva. Na kraju večeri prisutni su pozvani kroz molitvu i zajedništvo nastaviti graditi vrijednosti koje je kardinal Puljić neumorno promicao. S posebnim blagoslovom, ova večer obilježila je trenutak ponosa i zahvale za sve što je uzoriti kardinal donio svojoj Crkvi i narodu, zaključio je Večernji list.

NAJNOVIJE