NA DANAŠNJI DAN Potpisivanje Rimskih ugovora označilo je početak europske integracije

Na današnji dan 1958. godine na snagu je stupio ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice, poznate kao Zajedničko tržište, koju su 25.03.1957. u Rimu potpisale Belgija, Zapadna Njemačka, Italija, Luksemburg, Francuska i Nizozemska.

Ovime je označen početak Europske ekonomske zajednice (EEZ) i Europske zajednice za atomsku energiju (Euratom). Ova povijesna deklaracija postavila je temelje jačanja suradnje između Belgije, Francuske, Italije, Luksemburga, Nizozemske i Njemačke.

EEZ je uspostavila carinsku uniju među državama potpisnicama, postavljajući kriterije i ciljeve stvaranja zajedničkog tržišta. Ovaj ambiciozan projekt težio je ostvariti slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala, čime je zacrtan put prema jačoj ekonomskoj integraciji.

Paralelno, Euratom je postavio ciljeve razvoja nuklearne energije i njezine upotrebe u civilne svrhe i poticao istraživanje u tom području. Njegova uloga bila je ključna u promicanju suradnje među članicama na području nuklearne tehnologije.

U kasnijim godinama, stupanjem na snagu Ugovora o Europskoj uniji, EEZ je preimenovan u Europsku zajednicu (EZ), a Ugovor o EEZ-u transformiran je u Ugovor o EZ-u. Ove promjene označile su daljnje korake prema jačanju političke i ekonomske integracije unutar Europske unije.

Rimski ugovori nisu samo povijesni dokumenti; oni su temeljna kamenčića na putu prema današnjoj Europskoj uniji, koja je izrasla iz svojih prvotnih oblika u snažan entitet predstavljen zajedništvom i suradnjom.

NAJNOVIJE