Od političkih prekretnica, važnih kulturnih i znanstvenih dostignuća, do nesretnih trenutaka koji su oblikovali sudbinu nacija, 6. siječnja ima bogatu povijest. U nastavku ćemo se prisjetiti nekih od najvažnijih događaja koji su obilježili ovaj dan kroz povijest.
6. siječnja 1992. – Hrvatska priznata od strane Europske zajednice (današnja Europska unija)
Jedan od ključnih trenutaka u povijesti Republike Hrvatske dogodio se 6. siječnja 1992., kada je Hrvatska službeno priznata od strane Europske zajednice (današnja Europska unija). Ovaj dan označava povijesnu prekretnicu za mladu hrvatsku državu koja se borila za svoju neovisnost nakon raspada Jugoslavije. Iako je međunarodna zajednica priznala Hrvatsku godinu dana ranije, ovo je bio važan korak prema njezinoj integraciji u međunarodnu zajednicu i uspostavi diplomatskih odnosa s ključnim zemljama.
6. siječnja 1942. – Bitka na Neretvi
Na današnji dan, 6. siječnja 1942., počela je Bitka na Neretvi, koja je bila jedan od ključnih trenutaka u Drugom svjetskom ratu na području bivše Jugoslavije. Bitka se odigravala između partizanskih snaga i nacističkih i četničkih trupa, a odigrala se na rijeci Neretvi, blizu današnjeg Mostara. Bitka je bila odlučujuća za opstanak partizanskog otpora protiv okupacijskih snaga, iako su obje strane pretrpjele velike gubitke. Bitka na Neretvi postala je simbol borbe protiv fašizma i važan dio narodnog otpora.
6. siječnja 1838. – Samuel Morse izvodi prvi javni prijenos Morseove abecede
Na današnji dan 1838. godine, američki izumitelj Samuel Morse izveo je prvi javni prijenos Morseove abecede, postavljajući temelje za razvoj moderne komunikacije. Morse je 6. siječnja te godine u Baltimoreu izveo prvi uspješan prijenos znaka “A” koristeći svoj sustav telegrafije. Ova prekretnica omogućila je uspostavu dugih komunikacijskih linija preko telegrafa, što je promijenilo način na koji su informacije putovale širom svijeta, omogućujući bržu i efikasniju komunikaciju.
6. siječnja 1912. – Novi Meksiko postaje 47. američka savezna država
- siječnja 1912. Novi Meksiko postao je 47. savezna država Sjedinjenih Američkih Država. Smješten na jugozapadu Sjedinjenih Država, Novi Meksiko je od tada postao važan dio američkog političkog i kulturnog krajolika. Ovo priznanje uslijedilo je nakon dugog procesa, jer je Novi Meksiko postao američki teritorij 1848. godine, ali tek je 1912. postao punopravna saveznica Sjedinjenih Država.
6. siječnja 1941. – Drugi svjetski rat: Bitka za Britaniju završava
Bitka za Britaniju, koja je trajala od srpnja do listopada 1940., bila je ključna zračna bitka između britanske Kraljevske zračne sile (RAF) i Luftwaffe, njemačke zračne sile. Dok su bitka i zračne borbe završile u listopadu 1940., 6. siječnja 1941. godine zabilježen je jedan od posljednjih značajnih njemačkih zračnih napada na Britaniju. Iako se Hitler povukao s planova za invaziju na Britaniju, Bitka za Britaniju ostala je važan trenutak u povijesti Drugog svjetskog rata jer je spriječila nacističku invaziju na Britaniju i označila prvi veći poraz nacističke vojske.
6. siječnja 2021. – Upad prosvjednika u zgradu Capitola
Dana 6. siječnja 2021. godine, prosvjednici su upali u zgradu američkog Capitola u Washingtonu D.C., što je izazvalo šok u cijelom svijetu. Ovo je bio pokušaj nasilnog osporavanja rezultata američkih predsjedničkih izbora 2020., na kojima je Joe Biden pobijedio Donalda Trumpa. Uslijedio je nasilni upad u zgradu Kongresa, što je zaustavilo formalno potvrđivanje izbornih rezultata. Ovaj incident je postao jedan od najsvježijih i najvažnijih političkih trenutaka u povijesti Sjedinjenih Američkih Država, izazvavši velike političke, društvene i sigurnosne posljedice.