Američka administracija donijela je odluku o uvođenju 25 % carina na meksičke proizvode, što je izazvalo snažnu reakciju meksičke predsjednice. Na konferenciji za medije, predsjednica je osudila ovu mjeru i najavila moguće protumjere.
Trumpova odluka i reakcija Meksika
Dana 3. ožujka, američka vlada objavila je službeno priopćenje o uvođenju tarifa na meksičke proizvode. Ova odluka dolazi nakon 30-dnevnog razdoblja promatranja u kojem je Meksiko, prema vlastitim tvrdnjama, poduzeo brojne korake kako bi odgovorio na sigurnosne zahtjeve SAD-a, posebice u suzbijanju trgovine fentanilom i organiziranog kriminala.
“Ova odluka je jednostrana, nepravedna i predstavlja direktan udar na ekonomske odnose naših dviju zemalja”, rekla je meksička predsjednica na konferenciji za medije. “U proteklom razdoblju radili smo intenzivno na poboljšanju sigurnosne situacije i trgovinskih odnosa, a ova mjera poništava sav naš napor.”
Meksičke mjere protiv trgovine fentanilom
Meksiko se suočio s američkim optužbama da ne čini dovoljno u borbi protiv trgovine fentanilom, koji je postao glavni uzrok smrtnosti od predoziranja u SAD-u. Predsjednica Meksika iznijela je statističke podatke koji pokazuju smanjenje krijumčarenja fentanila za 25 % te povećanje zapljena ovog opasnog opioida.
“Naše mjere daju rezultate i nećemo dozvoliti da nas netko etiketira kao nesposobne ili nezainteresirane za borbu protiv organiziranog kriminala”, poručila je predsjednica. “SAD mora priznati naš trud, a ne nas kažnjavati tarifama koje pogađaju obje strane.”
Gospodarske posljedice tarifa
Uvođenje tarifa od 25 % na meksičke proizvode moglo bi imati ozbiljne posljedice na obje ekonomije. Stručnjaci procjenjuju da će doći do poskupljenja mnogih proizvoda u SAD-u, posebno u autoindustriji i poljoprivredi, gdje Meksiko igra ključnu ulogu kao dobavljač.
“Američki potrošači bit će među najvećim gubitnicima ove odluke”, izjavio je ekonomski analitičar iz Meksika. “Povećanje cijena automobila i prehrambenih proizvoda moglo bi smanjiti kupovnu moć američkih građana, dok će s druge strane Meksiko morati pronaći nove trgovinske partnere.”
Mogući protumjeri Meksika
Na pitanje kako će Meksiko odgovoriti na ove mjere, predsjednica je najavila moguće protumjere u obliku carina na američke proizvode te intenziviranje trgovinskih odnosa s drugim državama.
“Razmatramo uvođenje vlastitih tarifa na američke proizvode kako bismo zaštitili svoje gospodarstvo. Istodobno, jačat ćemo trgovinske odnose s Europom, Azijom i Latinskom Amerikom kako bismo smanjili ovisnost o američkom tržištu”, izjavila je predsjednica.
Ova situacija prijeti pogoršanju odnosa između Meksika i SAD-a, a ekonomski analitičari upozoravaju da bi trgovinski rat mogao nanijeti štetu objema stranama.
Međunarodna reakcija
Nekoliko međunarodnih organizacija, uključujući Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO), izrazilo je zabrinutost zbog uvođenja tarifa, ističući kako bi ovakve mjere mogle narušiti globalnu trgovinsku stabilnost.
“Odluke koje se donose bez prethodnog dijaloga između partnera nisu dobre za međunarodnu trgovinu. Očekujemo da će obje strane pronaći rješenje kroz pregovore”, izjavio je glasnogovornik WTO-a.
Što slijedi?
Meksiko je najavio da će pokušati pregovarati s američkom administracijom kako bi se pronašlo kompromisno rješenje. No, ako ne dođe do povlačenja tarifa, Meksiko će poduzeti konkretne protumjere koje bi mogle značajno utjecati na trgovinske odnose dviju zemalja.
U narednim tjednima očekuje se nastavak političke i ekonomske napetosti između Meksika i SAD-a, dok će gospodarstva obiju država trpjeti posljedice ovih odluka.