POSTOJI VIŠE TEORIJA Jedna od njih je da su neki zarobljenici u avionu već bili razmijenjeni

Još je uvijek nejasan razlog zbog kojeg se jučer u regiji Belgorod, neposredno uz granicu s Ukrajinom, srušio ruski vojni transportni zrakoplov Iljušin Il-76. Moskva tvrdi da su u oborenom avionu poginula sva 74 putnika, od kojih su 65 bili ukrajinski ratni zarobljenici koji su prevoženi na razmjenu.

U cijeloj priči je još puno nepoznanica. Prvo, je li zrakoplov doista oborio ukrajinski protuzračni sustav stacioniran na području Harkiva ili je pogođen u prijateljskoj vatri ruskih snaga. Postoji i teorija da se radilo o katastrofalnom tehničkom kvaru. I drugo, tko se uopće nalazio u zrakoplovu.

Glavna urednica ruskog državnog medija RT Margarita Simonjan objavila je, naime, navodni popis imena ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su bili na letu, ali je nekoliko ruskih i ukrajinskih izvora primijetilo da se na popisu nalaze i i imena onih koji su već razmijenjeni 3. siječnja.

Predsjednik Odbora za obranu ruske Rume tvrdi da je transporter oboren ili projektilom iz američkog sustava Patriot ili njemačkog IRIS-t sustava, iako se Ukrajina obvezala da neće koristiti donirano oružje za napade na ruskom teritoriju. No njemački sustav za to nema dovoljan domet, dok bi i Patriot uz granicu bio u dometu ruskih zrakoplovnih snaga.

Postoji i teorija po kojoj ruski avion nije prevozio ukrajinske zarobljenike, već dalekometne rakete S-300, koje ruske snage često koriste u napadima na kopnene ciljeve u Harkivskoj oblasti. CNN primjećuje kako u ruskoj verziji događaja zbunjuje i to što su ukrajinske zarobljenike čuvala samo tri ruska vojnika. Bivši ukrajinski ratni zarobljenik Maksim Kolesnikov objavio je na mreži X kako je, kad je on transportiran prema Belgorodu, u avionu na 50 zarobljenika bilo najmanje 20 ruskih vojnih policajaca.

Savjetnik ukrajinskog Ministarstva unutarnjih poslova Anton Geraščenko također je izrazio sumnju da su ratni zarobljenici uopće bili u zrakoplovu, navodeći kako su i ruski vojni blogeri potvrdili da se zarobljenici obično prevoze željeznicom ili cestovnim putem, a ne avionom. Geraščenko također tvrdio da je avion u trenutku rušenje letio od Belgoroda, a ne prema njemu.

Američki Institut za proučavanje rata (ISW) navodi kako ovaj slučaj ima i karakter informacijskog rata između dviju strana, te da na temelju dostupnih informacija nije u stanju procijeniti što se zapravo dogodilo.

Specijalizirana stranica The War Zone zaključuje, pak, kako bi navodne video snimke s mjesta pada zrakoplova mogle podržati teoriju da je avion oborila raketa protuzračne obrane, jer je olupina aviona prošarana rupama kakve obično stvaraju fragmentacijske bojeve glave, piše Novi list.

NAJNOVIJE