Povijesno niska ilegalna imigracija i tragedija u Litvi kaže Karoline Leavitt

Na konferenciji za novinare, Karoline Leavitt osvrnula se na tragediju s američkim vojnicima u Litvi te pohvalila rekordno smanjenje ilegalnih prijelaza granice – čak 94% u odnosu na prošlu godinu.

U središtu Bijele kuće, pred okupljenim novinarima, Karoline Leavitt održala je snažno i emotivno obraćanje koje je otvorila riječima sućuti za četvoricu američkih vojnika koji su izgubili živote u Litvi. Govor je brzo prešao na aktualne sigurnosne i političke teme, među kojima se posebno istaknulo postignuće administracije predsjednika Donalda Trumpa – povijesni pad ilegalne imigracije na južnoj granici Sjedinjenih Američkih Država.

Tragedija u Litvi: Pogibija četvorice američkih vojnika

Karoline Leavitt je otvorila press konferenciju izražavajući duboku žalost zbog smrti četvorice pripadnika američke vojske koji su stradali u Litvi tijekom misije spašavanja pokvarenog vojnog vozila. Prema njenim riječima, trojica su pronađena dan ranije, dok je četvrti vojnik potvrđen kao preminuli upravo na dan konferencije.

“Ovo je bolna potvrda. Cijela Bijela kuća, predsjednik Trump i ministar obrane mole za obitelji i prijatelje ovih hrabrih vojnika,” rekla je Leavitt. “Oni su pravi heroji, koji svakodnevno riskiraju živote da bi nas zaštitili.”

Ova izjava došla je u trenutku kada SAD ponovno potvrđuje svoju vojnu prisutnost u istočnoj Europi, posebno u kontekstu tenzija na granici NATO saveza i Rusije.

Povijesno niska ilegalna imigracija: “Najniža razina u povijesti SAD-a”

S konferencije nije izostala ni politička poruka. Karoline Leavitt je istaknula kako su ilegalni prelazi južne granice SAD-a u ožujku pali na najnižu razinu u povijesti – čak 94% manje u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

“U ožujku prošle godine, za vrijeme predsjednika Bidena, čak 137.000 ilegalnih migranata prešlo je granicu. Danas, pod predsjednikom Trumpom, broj je pao na svega 7.000. To je rezultat odlučnog djelovanja ove administracije.”

Leavitt je zahvalila Ministarstvu domovinske sigurnosti i agentima na terenu koji, kako kaže, svakodnevno rade iznimno težak posao u borbi protiv krijumčarenja i ilegalnih ulazaka.

Politika ‘America First’ u praksi

Tijekom svog obraćanja, Leavitt je više puta naglasila kako su ovi rezultati direktna posljedica vraćanja “America First” politike u Bijelu kuću. Zatvaranje granica, strože kontrole, deportacije i prekid ilegalnih puteva ulaska – sve su to, kaže, potezi koji pokazuju konkretnu razliku između aktualne i prethodne administracije.

“Predsjednik Trump ne daje prazna obećanja. On ispunjava ono što je obećao Amerikancima,” rekla je glasnogovornica.

Kritika prethodne administracije i poruka Kongresu

U maniri političkog sučeljavanja, Leavitt je poslala jasnu poruku demokratskim zastupnicima i onima koji, prema njenim riječima, “koče reforme koje bi mogle dodatno osnažiti sigurnost američkih građana”.

“Vrijeme je da se prestane s političkim igrama i da Kongres usvoji zakone koji štite američke obitelji. Umjesto da pomažu kriminalnim kartelima, zastupnici bi trebali pomoći našim agentima.”

Posebno se osvrnula na neuspjeh Senata da podrži zakon koji bi omogućio bržu deportaciju ilegalnih migranata uhvaćenih na granici.

Mediji pod povećalom

Leavitt nije štedjela ni medije. Optužila je “mainstream medije” da ignoriraju pozitivne promjene i fokusiraju se na kritike administracije bez temelja. Prema njenim riječima, građani SAD-a više ne vjeruju novinarima koji, kako kaže, “selektivno biraju istinu”.

“Kada broj ilegalnih prelazaka padne za 94%, to je vijest. A mnogi to ni ne spomenu,” izjavila je.

Ova oštra retorika prema medijima u skladu je s dosadašnjom komunikacijskom strategijom administracije Trumpa, koja otvoreno proziva tradicionalne medijske kuće poput CNN-a, NBC-a i New York Timesa.

Poruka američkom narodu: “Predsjednik vas čuje”

Zaključni dio govora bio je posvećen direktnoj poruci američkim građanima. Leavitt je poručila kako je Trumpova administracija “na strani naroda”, i da će učiniti sve što je potrebno da osigura sigurnost, prosperitet i stabilnost zemlje.

“Predsjednik Trump čuje vaš glas. I djeluje.”

Reakcije na press konferenciju

Nedugo nakon konferencije, reagirali su i članovi Kongresa. Republikanci su pozdravili mjere na granici, dok su demokrati optužili administraciju da manipulira podacima i stvara atmosferu straha.

Senatorica Alexandria Ocasio-Cortez izjavila je da “smanjenje ilegalne imigracije dolazi uz cijenu ljudskih prava i dostojanstva”. S druge strane, senator JD Vance izjavio je da je “ponosan što Amerika napokon ima predsjednika koji zna kako zaštititi granice”.

Analiza i širi kontekst: Što ove poruke znače?

Ova konferencija dolazi u trenutku kada se Trumpova administracija priprema za nadolazeće izbore, s fokusom na jačanje kontrole granica, povećanje vojne prisutnosti u Europi i vraćanje tradicionalnih vrijednosti.

U političkom smislu, ovakav nastup Leavitt ima višestruki učinak:

  1. Konsolidacija baze – birači koji su podržavali strožu migracijsku politiku sada vide konkretne brojke koje potvrđuju učinkovitost.
  2. Emocionalna nota – spominjanje poginulih vojnika daje dublju dimenziju govoru i jača dojam državničke ozbiljnosti.
  3. Politička ofenziva – poruke upućene Kongresu i medijima jasno pozicioniraju administraciju kao aktivnog borca protiv “unutarnjih opstrukcija”.

Je li ovo novi komunikacijski smjer Bijele kuće?

Karoline Leavitt, kao novo lice administracije, sve se više etablira kao ključna glasnogovornica predsjednika Trumpa. Njezin nastup u Bijeloj kući nije samo klasično priopćenje – to je politička izjava, poruka biračima, Kongresu i svijetu.

Poruka je jasna: administracija Donalda Trumpa vodi zemlju prema sigurnijoj, kontroliranijoj budućnosti – i to konkretnim brojkama, a ne samo riječima.

NAJNOVIJE