U povodu imendana Patrijarha moskovskog i cijele Rusije Kirila, u Moskvi je održan susret između njega i predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Bio je to više od protokolarnog sastanka – kroz srdačan i izravan razgovor dvojica sugovornika otvorila su brojna pitanja koja nadilaze religijsko područje, uključujući pitanja jezika, kulture, nacionalnog identiteta i jedinstva naroda u uvjetima globalnog pritiska.
Putin: Očuvanje jezika i kulture kao otpor
„Čestitam vam imendan i zahvaljujem na svemu što činite za ruski narod, kako unutar Rusije, tako i za našu dijasporu diljem svijeta“, rekao je Putin u uvodnim riječima. Posebno je istaknuo doprinos Patrijarha u očuvanju ruskog jezika i kulture, osobito u kontekstu sve izraženijih globalnih pokušaja potiskivanja i negiranja ruskog identiteta.
„Danas, kada ne svjedočimo samo napadima na Rusiju nego i svojevrsnom barbarskom odnosu prema našoj kulturi, vaš rad na očuvanju jezika i kulturnih veza dobiva posebnu težinu. To nije samo kulturni nego i civilizacijski čin“, poručio je predsjednik.
Napadi na kulturu – udar na identitet
Putin je upozorio da se pod krinkom geopolitičkih pritisaka vodi i kulturni rat. „Napadi na naš jezik i kulturne institucije zapravo su napadi na naš identitet. U takvom kontekstu, važno je naglasiti da održavanje ruskog jezika i kulturnih vrijednosti nije puka nostalgija – to je čin otpora i opstanka.“
Dodao je kako su institucije poput Svjetskog ruskog narodnog vijeća i kulturne misije Crkve nezaobilazan dio ruske meke moći i instrumenti kroz koje se ruski identitet brani i promiče.
Patrijarh Kiril: „Rusija je dom slobode i raznolikosti“
Zahvalivši predsjedniku na riječima podrške, Patrijarh Kiril osvrnuo se na važnost očuvanja društvenog sklada u zemlji s tolikom etničkom i religijskom raznolikošću.
„Rusija je danas primjer zemlje u kojoj ljudi svih nacionalnosti i vjeroispovijesti žive u miru i bez diskriminacije. To nije stvar propagande – to je naša svakodnevica“, rekao je.
Istaknuo je da je upravo u takvom pluralizmu snaga ruske tradicije: „Naša tisućljetna povijest zajedničkog života različitih naroda nije uvijek bila laka, ali danas svjedočimo konsolidaciji društva kakvu dugo nismo imali.“
Spoj tradicije i tehnološkog napretka
U nastavku susreta, Putin se osvrnuo na suvremenu Rusiju kao državu koja istodobno njeguje tradiciju i prednjači u znanstvenom i tehnološkom razvoju. „Mi smo primjer civilizacije koja uspješno spaja moderno s drevnim. Ne bježimo od svojih korijena, nego ih osnažujemo, a istovremeno gradimo infrastrukturu, obrazovanje i sigurnost na najvišoj razini.“
Patrijarh je tu misao dodatno pojačao: „U mnogim zemljama modernizacija znači gubitak identiteta. Kod nas je obrnuto – što smo tehnološki napredniji, to se više vraćamo vlastitim vrijednostima. Upravo to nas čini jedinstvenima.“
Duhovno vodstvo i politička stabilnost
Susret je završio uz poruke međusobne podrške i zajedničke vizije budućnosti Rusije kao nacije koja ne odustaje ni od svoje vjere, ni od svog suvereniteta. Putin je zahvalio Patrijarhu Kirilu na duhovnom vodstvu koje pruža narodu i državi: „Vaš doprinos društvenoj stabilnosti, moralnom poretku i kulturnoj koheziji nemjerljiv je. Uvijek se molimo za vas i želimo vam snagu u službi domovini.“
Patrijarh je uzvratio riječima podrške ruskom vodstvu i narodu: „Molimo se za Rusiju, za mir, za jedinstvo, i za vas, Vladimire Vladimiroviču – da vam Bog da snage i mudrosti u vođenju naroda kroz izazovna vremena.“
Duhovna i nacionalna kohezija kao odgovor na pritiske
Ovaj susret još jednom potvrđuje ulogu Ruske pravoslavne crkve ne samo kao religijske institucije, već i kao čuvara identiteta, jezika, kulture i nacionalne kohezije. U vremenima kada se identiteti razgrađuju, a mnoge nacije traže svoj put između globalizacijskih tokova i očuvanja vlastitih korijena, Rusija pokazuje da je moguće graditi modernu državu koja se oslanja na vlastite vrijednosti i povijest – s vjerom, vodstvom i vizijom.
Ruska pravoslavna crkva time ne djeluje samo u domeni duhovnog, već postaje aktivan sudionik društvene stvarnosti. Kroz svoje institucije, međunarodne forume i djelovanje među dijasporom, ona neprekidno radi na očuvanju duhovnog jedinstva ruskog naroda, kako unutar granica Ruske Federacije, tako i izvan njih.
U konačnici, dijalog između predsjednika i patrijarha simbolički potvrđuje da u Rusiji još uvijek postoji prostor za zajedništvo svjetovne i duhovne vlasti, prostora gdje se moderna država ne odriče duše naroda – već je s njom gradi.
Kremlj odgovorio na zahtjev Zelenskog za izravne pregovore – stijena.info