Val globalne mržnje usmjeren protiv Židova – pojačan neselektivnim odgovorom Izraela u Gazi na užasna teroristička ubojstva izraelskih civila od strane Hamasa 7. listopada – ne bi se smio promatrati samo kao reakcija na to da Bliski istok ponovno tone u rat.
To je također odraz razornih sila koje kidaju američka i zapadnoeuropska društva, gdje su stabilnost i demokracija već pod pritiskom, piše CNN.
Hamasovi napadi – pogrom protiv Židova u kojem je poginulo 1.400 osoba, uglavnom civila – pokrenuli su niz događaja koji su Židove diljem svijeta ostavili s osjećajem ugroženosti. A sada, kada je izraelska vlada potražila odmazdu putem zračnih napada i operacija u Gazi ciljajući Hamas, prizori pokolja u palestinskim zajednicama prijete dodatnim umanjenjem međunarodne podrške Izraelu, a u nekim slučajevima i doprinosom atmosferi koja riskira pogoršanje uznemiravanja Židova.
U Sjedinjenim Američkim Državama vlada klima rastućeg straha.
Židovske dnevne škole su otkazale nastavu. Sinagoge su zaključane. Društvene mreže pulsiraju mržnjom protiv Židova, ostavljajući zajednicu koja nikada ne može pobjeći od svoje povijesne traume ponovno se pitajući gdje i kada će ikada biti sigurna.
“Rastuća mržnja je opipljiva. Pomisao da židovski Amerikanci koji studiraju na Sveučilištu Cornell mogu toliko strahovati za svoje živote na svom kampusu Ivy League u ruralnom New Yorku da čak ne mogu ni jesti zajedno 2023. godine, gotovo je nemoguće povjerovati. Ipak, to je slučaj nakon što su prijetnje smrću objavljene na internetu. Napetosti su već bile visoke nakon što je profesor s Cornella rekao da je bio u početku ‘oduševljen’ napadima Hamasa na jednom pro-palestinskom događaju jer je grupa promijenila ravnotežu moći. Kasnije se ispričao zbog izbora riječi. Policija je u ponedjeljak pojačala patrole, a guvernerka New Yorka Kathy Hochul, demokratkinja, posjetila je kampus kako bi obećala da ‘nećemo tolerirati prijetnje, mržnju ili antisemitizam.’ No, osjećaj straha prožima Cornell, rekla je Molly Goldstein, dopredsjednica Cornell Centera za židovski život. ‘Židovski studenti na kampusu trenutno su nevjerojatno prestravljeni za svoje živote,’ rekla je za CNN. ‘Nikada ne bih očekivala da će se to dogoditi na mom sveučilišnom kampusu.’
Strašne prijetnje na internetu na Cornellu, koje su samo dio niza antisemitizma pogoršanog posljedicama rata u Gazi, natjerale su mnoge Židove da se zapitaju može li im se sigurnost jamčiti u Sjedinjenim Državama – a kamoli u Izraelu gdje su napadi razbili iluziju sigurnosti za židovski narod. Pro-palestinski prosvjedi na nekim sveučilištima prešli su granicu u antisemitizam i potaknuli su republikance i neke demokrate da upozore kako su kampusi u rukama radikalne krajnje ljevice.
Negdje drugdje, u jednom od mnogih drugih incidenata, dom preživjelog iz Holokausta u Beverly Hillsu bio je išaran antisemitskim grafitima s natpisom ‘F-Židovi.’ Također je bilo i više slučajeva antisemitizma u Europi, koju su američki dužnosnici u prošlosti često kritizirali zbog toga što premalo čine kako bi se suprotstavili tom problemu, čak i dok se zlo širilo u Americi. U jednom od najšokantnijih prizora, gomila ljudi upala je na aerodrom u većinom muslimanskoj regiji Dagestan u Rusiji, gdje je u nedjelju stigao let iz Izraela, skandirajući: ‘Nema mjesta za ubojice djece u Dagestanu.’ To su prizori koji sablasno odjekuju 1940-ih – desetljeća uništenja i pokolja koje je već u posljednjih 18 mjeseci prizvala Rusija svojim napadima na civile u Ukrajini.
Gotovo stoljeće nakon uspona nacizma i početka Holokausta, u kojem je stradalo najmanje 6 milijuna europskih Židova, potomci mrtvih opet su ugroženi zbog onoga što jesu, svoje povijesti i načina na koji se mole. Nacije koje su često obećavale ‘Nikada više’ na događanjima u spomen Holokaustu sada se suočavaju s odgovornošću borbe protiv antisemitizma kod kuće, baš kao što su bile prisiljene mobilizirati se protiv retorike, nasilja i predrasuda protiv muslimana nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. od strane al Kaide – koji je i danas još uvijek prijetnja, kako je primijetio predsjednik Joe Biden u svom obraćanju iz Ovalnog ureda 20. listopada, nakon povratka iz puta u Izrael. ‘Odbacujemo sve oblike mržnje, bilo protiv muslimana, Židova ili bilo koga. To je ono što rade velike nacije, a mi smo velika nacija,’ rekao je.
Biden je u ponedjeljak predstavio nove mjere za borbu protiv antisemitizma na fakultetima, a visoki dužnosnici istaknuli su potrebu za borbu protiv antižidovske mržnje. ‘To je opasno, to je neprihvatljivo – bilo gdje u svijetu, svakako ovdje u Sjedinjenim Državama,’ rekao je John Kirby, koordinator Nacionalnog vijeća za sigurnost za strateške komunikacije, na ‘CNN This Morning.’
No napori za suzbijanje situacije dodatnom sigurnošću mogli bi naići na poteškoće dok horor na Bliskom istoku i dalje eskalira. U idealnom svijetu, kritika vojnog odgovora Izraela usredotočila bi se samo na njegovu vladu, a ne bi se odražavala na Židove širom svijeta – mnoge od kojih se protive tvrdom pristupu zemlje.
No, u praksi, antisemitizam bi mogao postati sve rašireniji u nadolazećim tjednima.
Problematika se širi u Sjedinjenim Državama.