Naizgled bezazlen čin poput nanošenja parfema ili kreme za tijelo mogao bi izazvati lanac kemijskih reakcija oko nas – reakcija čije posljedice po zdravlje još nisu do kraja razjašnjene.
Nova znanstvena istraživanja ukazuju na to da proizvodi za osobnu njegu u kombinaciji s kemijskim procesima koji se odvijaju neposredno oko ljudskog tijela, mijenjaju sastav zraka koji dišemo, piše 1klik.hr.
Naime, ljudsko tijelo stvara tzv. oksidacijsko polje – nevidljivi omotač sastavljen od reaktivnih molekula, osobito hidroksilnih radikala (OH), koji služe kao svojevrsni “čistači” zraka u našoj neposrednoj blizini. Ovo je otkriće relativno novo – prvi puta je zabilježeno 2022. godine – a sada nova studija ukazuje da se to polje može značajno poremetiti korištenjem kozmetike.
Losion koji remeti prirodni balans
U eksperimentu koji su proveli istraživači s Instituta Max Planck, nekoliko mladih odraslih osoba boravilo je u zatvorenom prostoru pod strogo kontroliranim uvjetima. Mjerene su kemikalije prisutne u zraku oko njih, prije i nakon što su nanijeli losion ili parfem.
Rezultati su pokazali da određeni sastojci poput fenoksietanola i etanola isparavaju s kože i šire se oko tijela zajedno s toplinom koju ono emitira. I ne samo to – ti spojevi nisu nestajali brzo. Zadržavali su se u zraku i do deset minuta nakon nanošenja, a koncentracije iznad područja nosa bile su višestruko više nego u ostatku prostorije.
Kada je u prostor pušten ozon, kemikalija prisutna i u zatvorenim prostorima zbog vanjskog zagađenja, došlo je do reakcije s oksidacijskim poljem koje tijelo stvara. Ta je reakcija oslabila djelovanje OH radikala – ključnog mehanizma neutralizacije štetnih tvari iz zraka, prenosi Science Alert.
Parfemi – osobni pečat ili kemijski koktel?
Sličan uzorak pojavio se i kod sudionika koji su koristili parfem. Oko njih su se nakupili monoterpeni i etanol, čime su dodatno poremetili osjetljivo kemijsko okruženje koje inače pomaže u obrani od zagađivača. U nekim slučajevima, razina ovih spojeva bila je i do deset puta veća iznad njihovih glava nego u ostatku sobe.
Iako se ovo istraživanje nije bavilo konkretnim posljedicama na zdravlje, znanstvenici upozoravaju na moguću opasnost jer se mnoge kemijske reakcije odvijaju upravo na području koje udišemo. Promjene u koncentraciji OH radikala mogle bi otvoriti vrata stvaranju štetnih nusproizvoda koji nastaju u dodiru s kožom ili unutar samog disanja.
Trebamo li se zabrinuti?
Voditelj istraživanja, Jonathan Williams, ističe da je vrijeme da preispitamo kemiju zatvorenih prostora, osobito onih u kojima boravi veći broj ljudi. Sve te mirisne note i slojevi losiona nisu samo estetski dodaci – oni aktivno utječu na zrak koji nas okružuje i potencijalno na naše zdravlje.
Iako je još rano za definitivne zaključke, jasno je da bi svakodnevna upotreba kozmetike mogla imati veći utjecaj na našu neposrednu okolinu nego što smo dosad mislili.