Trump najavljuje rekordna ulaganja u čeličane i brani vanjskopolitičke poteze: Gaggle s novinarima u Joint Base Andrews

Na povratku iz Pennsylvanije, gdje je posjetio novo postrojenje američke čeličane, predsjednik Donald J. Trump obratio se novinarima na pisti zračne baze Joint Base Andrews. Iako ga je dočekala kiša, predsjednik je bio u dobrom raspoloženju i govorio s entuzijazmom o temama koje uključuju gospodarstvo, vanjsku politiku, sigurnosne prijetnje i aktualne pregovore s Japanom.

„Bilo je to sjajno putovanje u fantastično mjesto – Commonwealth, Pennsylvania“, započeo je Trump, govoreći o investiciji vrijednoj 17 milijardi dolara u čeličnu industriju te savezne države. „Radnici su sretni, sindikati su zadovoljni. Napravili smo prave poteze – tarifama smo ih izjednačili s konkurencijom, a nova ulaganja znače da čelik ostaje ovdje – u Americi.“

Prema riječima predsjednika, riječ je o dosad najvećoj investiciji u povijesti Pennsylvanije, i to ne samo u čeličnu industriju, već općenito. Trump je osobito istaknuo važnost činjenice da se radi o ulaganjima u “ciglu i žbuku”, a ne kapitalu koji se može povući ili prebaciti izvan granica. „Netko me pitao što ako se investitor predomisli? Pa, ne možeš podići čeličanu i staviti je na brod. Ostaje ovdje.“

Nippon Steel i američka kontrola

Investitor u pitanje je japanska kompanija Nippon Steel, s kojom, kako navodi Trump, SAD još uvijek finalizira sporazum. No, unatoč nedovršenom dogovoru, predsjednik tvrdi da je već sad zadovoljan uvjetima jer sporazum, kako ističe, „osigurava američku kontrolu nad ključnim segmentima“, i uključuje izravna ulaganja u američko tlo.

„Ovo je partnerstvo, ne prodaja“, rekao je. „Oni ulažu novac, mi držimo nadzor, a rezultati će biti tisuće radnih mjesta i čelična moć kakvu Amerika zaslužuje.“

Trump je naglasio kako je prijedlog bio odbijen četiri puta prije nego što je prihvaćen. „Sada je to dogovor koji se sviđa i meni i radnicima. Sindikati su iza toga, a to puno znači.“

Komentari o Elonu Musku i Dogecoinu

Neočekivano, Trump se osvrnuo i na Elona Muska, kojeg je nazvao „fantastičnim tipom“. „On radi stvari koje ne mora. Doge (Dogecoin) ide gore, brojke će ‘skinuti čarape’. Nije ga lako zamijeniti.“ Time je pokazao blagonaklon stav prema Muskovim tehnološkim i financijskim pothvatima, što je posebno zanimljivo s obzirom na ranije nesuglasice između njih dvojice.

Geopolitika: G7, Gaza, Japan, Indija i Pakistan

Na novinarsko pitanje o prijedlogu prekida vatre u Gazi, predsjednik je izjavio: „Mislim da žele van iz toga. Hamas je u velikom neredu. Pokušavamo pomoći, ali to je komplicirana situacija.“ Nije potvrdio hoće li prijedlog koji je njegov ured poslao biti prihvaćen, ali je istaknuo kako SAD igra važnu diplomatsku ulogu.

Kao kontrast Bliskom istoku, Trump je izrazio ponos na napredak u odnosima s Azijom, osobito s Indijom i Pakistanom. „Spriječili smo mogući nuklearni sukob kroz trgovinske dogovore, a ne kroz metke“, izjavio je. „Indija i Pakistan su sada na putu stabilnosti zahvaljujući pametnim ekonomskim potezima.“

Trump je potvrdio i da pregovori s Japanom teku dobro, ali je odvojio sporazum s Nippon Steelom od šireg trgovinskog dogovora. „Ovo je poseban slučaj, ali naravno, dobar odnos s Japanom nikad ne škodi.“

Što se tiče predstojećeg sastanka G7 u Kanadi, predsjednik je najavio da će njegova poruka biti jasna: „Energetska sigurnost, američki interesi i realna tržišna pravila.“ Dodao je i nekoliko riječi o guverneru Banke Engleske, Marku Carneyju, s kojim se, kako kaže, „može razgovarati, iako imamo različite poglede.“

Kineski studenti i Harvard pod povećalom

Predsjednik se osvrnuo i na pitanje kineskih studenata u SAD-u, rekavši da „većina njih neće imati problema“, ali da se želi provjeriti sve pojedince. Posebno je kritizirao Harvard jer ne želi dostaviti popis stranih studenata. „Nešto se tamo događa. Ako nemaju što skrivati, neka dostave imena.“

Time je Trump još jednom pokazao da ostaje dosljedan svojoj politici sigurnosti i kontrole ulaska u zemlju, uključujući akademsku zajednicu.

Završna poruka: Povjerenje u vlastite odluke

Na kraju kratkog, ali sadržajnog obraćanja, predsjednik je uz smiješak poručio: „Predlažem svima da se maknu iz utrke. Lijepo se provedite.“

Gaggle predsjednika Trumpa bio je pun karakterističnih digresija, od velikih ekonomskih tema do osobnih dojmova o javnim osobama. No, glavna poruka ostaje jasna: predsjednik se predstavlja kao vođa koji donosi poslove natrag u SAD, smiruje vanjskopolitičke napetosti i održava snažnu retoriku o američkoj dominaciji u industriji i trgovini. Dok se izborna godina bliži, jasno je da Trump planira nastaviti kampanju s fokusom na ekonomski patriotizam i američku snagu – kod kuće i u svijetu.

https://stijena.info/trump-najavljuje-nuklearnu-renesansu/