Smješten u jugoistočnom dijelu poluotoka Yucatán, Tulum Pueblo, primorski gradić, postao je sinonim za tirkizne vode, eko-boutique hotele i Majanske ruševine na vrhu litice. Ovaj biser Meksika često se opisuje kao zelena alternativa urbanim ljetovalištima Cancúna i Playa del Carmena na sjeveru.
Turizam u Tulumu procvjetao je, transformirajući nekadašnju divlju plažu s rasutim palmama i meditativnim resortima u jednu od najtraženijih destinacija u Meksiku. Samo u 2022. godini, ruševine Tuluma, posljednjeg grada Maja prije španjolskog osvajanja 1526., privukle su više od 1,3 milijuna posjetitelja.
Povećanje broja posjetitelja u srpnju i kolovozu na međunarodnoj zračnoj luci u Cancúnu za gotovo četiri milijuna potaknulo je meksičkog predsjednika Andrésa Manuela Lópeza Obradora na izgradnju nove međunarodne zračne luke u Tulumu. Svečano otvorena u prosincu 2023., nova zračna luka, iako trenutno služi domaćim putnicima, planira uvesti međunarodne letove u ožujku 2024.
No, otvaranje zračne luke samo je dio šireg plana za turizam i infrastrukturu nazvanog “najvećim građevinskim projektom na svijetu” od strane Obradora. Tren Maya, međugradska željeznica duga 1.554 kilometra, već djelomično funkcionira, povezujući gradove od Cancúna do Palenquea. Kada bude u potpunosti operativan, ovaj 28,5 milijardi dolara vrijedan vlak će prolaziti kroz pet država, 40 općina i 181 grad u jugoistočnom Meksiku, povezujući turističke destinacije s manje posjećenim područjima.
Očekuje se da će Tren Maya, kada postane potpuno operativan, voziti svaka dva sata, pružajući putnicima pouzdaniji i udobniji način istraživanja poluotoka Yucatán od autobusa ili colectivosa (dijeljeni taxi), dosadašnjeg glavnog prijevoznog sredstva u jugoistočnom Meksiku. Povezivat će turističke destinacije poput Cancúna, Playa del Carmena i Tuluma s manje posjećenim gradovima, rezervatima biosfere i arheološkim nalazištima na poluotoku Yucatán putem kombinacije direktih zaustavljanja i dodatnih prijevoza autobusima.
No, Tren Maya nije samo sredstvo za poticanje turizma; on ima ambiciju “generirati ekonomske prilike za zajednice koje su do sada bile marginalizirane od koristi masovnog turizma“, kako je navedeno nakon inauguracije prvih sekcija vlaka. Uz novu zračnu luku u Tulumu, izgradnju rafinerije nafte u Tabascu i razvoj prijevoza tereta od obale do obale koji bi mogao konkurirati Panamskom kanalu, meksička vlada planira stvoriti stotine tisuća radnih mjesta u jednoj od najsiromašnijih regija zemlje.
“Za većinu dugo zanemarenih ljudi na jugu Meksika, vlak je doista više od vlaka. To je megaprojekt nade”, napisao je Étienne von Bertrab, koji i radi na knjizi o novom vlaku.
Unatoč potencijalnim turističkim i ekonomskim dobrobitima, Tren Maya naišao je na oštre kritike. Kampanja “Selvame del Tren”, okupljajući ekološke aktiviste, ronilačke spasitelje i arheologe, tvrdi da je željeznička ruta nanijela štetu krhkom ekosustavu Yucatána, dovodeći u opasnost ugrožene životinje i uništavajući prirodna staništa. Rasprave o ovom megaprojektu prisutne su od sela do gradova diljem Meksika, s podrškom i zabrinutošću stanovništva zbog ekoloških i socijalnih troškova Tren Maye.
Selvame del Tren ističe da je vlak prošao kroz džunglu, ispunjavajući cenote i podzemne rijeke betonom, bez adekvatnih studija o utjecaju na okoliš. Njihovo službeno priopćenje naglašava da nisu protiv napretka, ali traže razvoj na poluotoku s potpunim poštovanjem prema okolišu.
Unatoč kontroverzama, Tulum se suočava s brzim razvojem, postavljajući pitanje hoće li ambiciozni projekti ikada donijeti očekivane rezultate ili će ekološki i socijalni troškovi ostati preveliki. Ovaj dragulj na raskrižju turizma i razvoja suočava se s izazovima, ali i nosi nadu u bolju budućnost za regiju.