UBOJSTVO OLOFA PALMEA Među teorijama je bila o ubojici s područja Jugoslavije

Na današnji dan 28. veljače 1986. godine, švedski premijer Olof Palme ubijen je u centru Stockholma.

Iako je slučaj formalno zatvoren, teorije zavjera i sumnje u policijsko objašnjenje i dalje kruže, a samo 20 posto građana Švedske vjeruje u najnovije policijsko rješenje ovog slučaja.

Nakon završetka filma, Olof je sa suprugom krenuo pješke kući. U jednom trenutku mu se iza leđa prikrao ubojica koji je upucao prvo premijera s leđa, a zatim je jedan metak ispalio prema njegovoj ženi. Olof je preminuo do ponoći dok je Lisbeth prošla samo s manjim ozljedama.

Policija je prvo osumnjičila teškog desničara Viktora Gunnarssona koji je u nekoliko navrata zadržan na ispitivanju zbog premijerova ubojstva, ali je svaki puta pušten zbog nedostatka dokaza. Kasnije je emigrirao u SAD-e, gdje je ubijen 1993. godine.

Palme je bio kontroverzan političar koji je kritizirao i istok i zapad te stekao brojne neprijatelje tijekom svoje karijere. Unatoč zatvaranju slučaja, teorije o motivima i izvršiteljima i dalje intrigiraju javnost.

Jedna od teorija sugerira da su trgovci oružjem stajali iza ubojstva. Prema ovoj verziji, Palme je saznao kompromitirajuće informacije o švedskoj tvrtki koja je surađivala s vladom u trgovini oružjem. Međutim, pitanje ostaje koliko je policija temeljito istražila ovu teoriju.

Postoji i teorija o čileanskom fašistu Robertu Zhiee-u, financiranom od strane CIA-e, koji je želio kazniti Palmea zbog simpatiziranja prema čileanskim izbjeglicama nakon pada ljevičarske vlade u Čileu.

Godine 2011. pojavila se teorija povezana s bivšom Jugoslavijom, navodeći bivšeg agenta UDBE Vinu Sindičića da ubojstvo poveže s hrvatskim desničarima. Ova teorija nije podržana konkretnim dokazima.

Najnovija službena teorija, koju je prihvatila švedska policija, implicira grafičkog dizajnera Stiga Engstroma, poznatijeg kao Skandia Man. Iako je Engstrom već dugo mrtav, navodno je imao vojnu obuku i bio protivnik Palmeove politike.

Međutim, skeptici ističu da je profil Engstroma previše širok da bi se jednoznačno povezao s ubojstvom. Policija, iako je slučaj formalno zaključila, nije 100 posto sigurna u njegovu krivnju.

Istraga ubojstva Olofa Palmea koštala je švedske porezne obveznike više od 40 milijuna dolara, no mnoge teorije ostaju slabo ispitane. Pitanje je ostaje li slučaj zatvoren ili će daljnja istraživanja otkriti istinu o ovom misterioznom ubojstvu.

NAJNOVIJE