Ursula von der Leyen odgovara na izjave predsjednika Trumpa o carinama

Uvođenje carinskih pristojbi od strane Sjedinjenih Američkih Država

Na press konferenciji održanoj 3. travnja 2025., predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen dala je izjavu u odgovoru na izjave predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, Donalda Trumpa, u vezi s uvođenjem carinskih pristojbi. Odluka predsjednika Trumpa o uvođenju univerzalnih tarifa na sve zemlje, uključujući i Europsku uniju, izazvala je značajnu zabrinutost u Europi i širom svijeta.

Posljedice uvođenja carina na globalno gospodarstvo

Predsjednik Trump najavio je uvođenje carinskih pristojbi koje bi zahvatile sve zemlje, uključujući i Europsku uniju. Odluka koju je donio američki predsjednik predstavlja ozbiljan udarac za globalno gospodarstvo, a Europska unija upozorava na opasne dugoročne posljedice koje bi mogle proizaći iz ovih mjera. Prema riječima Ursule von der Leyen, posljedice ovog poteza bile bi duboko negativne, a očekuje se da će svjetsko gospodarstvo pretrpjeti velike gubitke. Posljedice će biti posebno teške za najslabije zemlje koje su već podložne visokim američkim tarifama, što će samo pogoršati njihove ekonomske teškoće.

Trgovinski odnosi EU-a i SAD-a

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, ukupna vrijednost trgovine između EU-a i SAD-a iznosila je približno 864 milijarde eura. Izvoz EU-a u SAD dosegnuo je 531 milijardu eura, dok je uvoz iz SAD-a iznosio 333,38 milijarde eura, što ukazuje na trgovinski suficit EU-a od oko 198 milijardi eura. ​

Glavne kategorije proizvoda u trgovini

Najveći suficit EU-a u trgovini sa SAD-om ostvaren je u kategoriji strojeva i prijevoznih sredstava, s iznosom od 102 milijarde eura. Slijedi kategorija kemijskih i farmaceutskih proizvoda, gdje je suficit iznosio 92 milijarde eura. S druge strane, u kategoriji fosilnih goriva, lubrikanata i sličnih proizvoda, EU je zabilježio deficit od 64 milijarde eura.

Rizik od globalne eskalacije protekcionizma

Iako mnoge zemlje već trpe visoke tarife na američke proizvode, najnovija Trumpova odluka mogla bi potaknuti globalnu eskalaciju protekcionizma. EU upozorava da bi ovakva politika mogla potaknuti spiralu nesigurnosti koja bi dodatno otežala globalnu trgovinu. Potrošači diljem svijeta odmah će osjetiti učinke povećanja cijena. Troškovi hrane, lijekova i prijevoza naglo će porasti, što će uzrokovati inflaciju koja će na kraju utjecati na širok spektar proizvoda i usluga. Iako su europski dužnosnici izjavili da će se maksimalno truditi ublažiti negativne učinke, najranjiviji građani bit će najviše pogođeni.

Poziv na pregovore s SAD-om

S obzirom na sve veće nesigurnosti u globalnoj trgovini, Europa poziva na pregovore s Sjedinjenim Državama kako bi se izbjegli daljnji negativni učinci. EU smatra da je trgovinska politika temeljena na pravilima od ključne važnosti za očuvanje stabilnosti u međunarodnim odnosima. Istovremeno, Europska komisija naglašava da, iako postoje ozbiljne prijetnje zaštitničkom politikom, EU nije protiv reformiranja postojećeg trgovinskog sustava, već je samo protiv unilateralnih mjera koje donose samo štetu.

Priprema za protumjere i zaštitu europskih interesa

Europski povjerenik za trgovinu, Maro Sekovich, istaknuo je kako je EU već spremna reagirati na ove trgovinske izazove. Kroz sve dosadašnje pregovore, EU je uvijek isticala svoju spremnost na dijalog i suradnju sa Sjedinjenim Državama kako bi se stvorili uvjeti za pravedniji trgovinski sustav koji će odgovarati novim globalnim okolnostima. Nažalost, do sada nije bilo dovoljno političke volje za postizanjem uzajamno prihvatljivih rješenja.

Moguće protumjere u slučaju neuspjeha pregovora

Unatoč tome, Ursula von der Leyen jasno je stavila do znanja da bi Europa, u slučaju neuspjeha pregovora, bila prisiljena poduzeti konkretne protumjere. EU već priprema paket protumjera koje bi zaštitile europske tvrtke od štetnih učinaka carinskih pristojbi na čelik, a isto tako se pripremaju i druge mjere u sektoru automobilske industrije i farmaceutske proizvodnje. Ako pregovori ne uspiju, Europa će poduzeti korake kako bi osigurala svoja tržišta i izbjegla daljnje negativne učinke na europske industrije.

Zajedništvo Europe u suočavanju s izazovima

Von der Leyen je također istaknula da su europske države ujedinjene i spremne zajednički se nositi s izazovima koji dolaze s ovim novim trgovinskim napetostima. Pozvala je na zajedništvo, ističući da je EU najveće jedinstveno tržište na svijetu s 450 milijuna potrošača, što osigurava stabilnost i otpornost u kriznim vremenima. Europa se neće povući pred ovim izazovima, već će činiti sve kako bi podržala europske građane i tvrtke koji će biti pogođeni novim američkim politikama.

Europa kao promoter poštene i pravilima vođene trgovine

U kontekstu toga, Ursula von der Leyen pozvala je na održavanje ravnoteže u globalnoj trgovinskoj dinamici, što znači više suradnje, a ne nove barijere. Europa želi smanjiti prepreke za trgovinu, a ne povećavati ih, jer samo na taj način mogu se osigurati dugoročni prosperitet i stabilnost. Prema njezinim riječima, Europa je opredijeljena za izgradnju mostova sa svim onim zemljama koje dijele iste vrijednosti poštene i pravilima vođene trgovine.

Prve mjere za zaštitu europskih industrija

Također, EU je već poduzela prve mjere za zaštitu svojih ključnih industrija, poput automobilske, čeličarske i farmaceutske. Ove mjere uključuju, između ostalog, ograničavanje uvoza čelika u Europu, što će dati prednost europskoj proizvodnji. Europska unija, iako suočena s izazovima, i dalje ostaje posvećena promicanju međunarodnih trgovinskih odnosa temeljenih na poštovanju pravila i ravnoteži interesa svih strana.

Europa se neće povući pred protekcionizmom

U konačnici, Europa se neće povući u suočavanju s protekcionizmom, nego će iskoristiti svoju snagu jedinstva kako bi se suočila s novim izazovima, dok će istovremeno nastaviti promicati međunarodnu trgovinu temeljenoj na pravilima i poštenju.

NAJNOVIJE